Muškáty po sezoně nikdy nevyhazujte. Díky této lidové fintě zimu ani nepocítí

Fotografie: Depositphotos

Zazimovat pelargonie čili muškáty, to je úkol, jenž vás v brzké době čeká. Nechat na balkoně či jinde venku je nemůžete, s prvními mrazíky by zašly.

Začínající a nezkušení pěstitelé muškátů dělají často jednu zásadní chybu. Považují tyto květiny za jednoletky a po sezoně je prostě vyhodí. A to je velká chyba. Muškáty jsou rostliny dlouhodobé, jen nesnesou zimu. Udržovat je můžete tři až čtyři roky, pak vám už odumřou. Mějte tedy na paměti, že pelargonie mohou řadu let úspěšně přezimovat, když jim však připravíte optimální podmínky. A navíc si z nich můžete během zimního období vypěstovat další sazenice. Moc práce to nedá a vy příští rok nebudete muset nic kupovat, píše web KobietaInteria.

Zazimování pelargonií

Pelargoniemi zdobíte své balkony, terasy a zahrady během teplých měsíců. Rostliny totiž nejsou mrazuvzdorné a už teploty blížící se k nule je mohou zásadně poškodit. Proto je nutné, abyste s přípravou muškátů na zimu začali včas, nejlépe na počátku října. Ale vždycky se řiďte aktuálním počasím. Pokud jsou hlášeny mrazíky již v září, musíte rostliny sklidit dřív. Muškátům pro přezimování najděte světlé, ale chladné místo. Vhodná je prosklená terasa či zasklený balkon, nevytápěná veranda, zimní zahrada.

Zazimovat pelargonie byste měli při teplotě, která se bude pohybovat mezi 7–10 °C. Bude-li teplota nižší, rostliny mohou zmrznout, při vyšší teplotě začnou předčasně růst; budou se vytahovat za světlem a jejich stonky budou dlouhé a tenké. A protože jim nebudete dávat žádnou výživu, tak i celkově oslabené. Dříve, než rostliny přemístíte, je zapotřebí, abyste je dobře prohlédli, odstranili škůdce či listy, které vykazují známky choroby. Odstřihněte také zbytky květenství, suché a jinak poškozené listy i stonky, radí web GardeningKnowHow.

Orchideje pokvetou jako divé díky vhodné zálivce. Klíčem je využití peroxidu vodíku

Vypěstujte nové rostliny z řízků

Rostliny můžete i zkrátit, čímž vlastně získáte řízky pro vypěstování nových muškátů. Starým rostlinám postačí, když na nich ponecháte asi 4 listy. Řízky vysázejte do pěstebního substrátu, umístěte v bytě na parapet nebo i na zasklený balkon. Můžete přitom sledovat, v kterém prostředí se novým rostlinkám lépe daří. Stříhání starých muškátů však není nutností, provádějte ho jen u bohatěji rozrostlých pelargonií. Zálivku u zimovaných rostlin omezte na minimum, substrát nesmí být trvale vlhký. Zároveň ho však nesmíte nechat zcela vyschnout.

Pelargonie zazimujte, poslouží ještě několik let
Fotografie: Pixabay

Vysazené řízky zalévejte pravidelně, avšak jen malou dávkou vody. Na jaře zimované muškáty, i ty nové, vzešlé z řízků, mírně zalijte, přihnojte a v půlce května je můžete vynést do venkovního prostředí. Další důležité tipy pro pěstování muškátů jsme již dříve přinesli na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*