Pereme méně, než je třeba. Četnost praní by u textilií měla být mnohem větší

Praní je v každé domácnosti základem pravidelného úklidu. Četnost praní je však často menší, než by si různé věci zasloužily. Jistě i vy perete méně, než by bylo třeba. Podívali jsme se na věci, které se perou nejčastěji, a přinášíme vám rady, které se týkají toho, jak často byste je měli prát.

Než si zmapujeme četnost praní u jednotlivých věcí, je třeba také nezapomínat ani na správnost praní. Zde vám pomůže štítek u každé textilie, kde je jasně uvedeno na jakou teplotu prát, jak prát, či zda sušit nebo ne. A jak často takové věci do pračky házet?

Ubrusy

Ubrusy není nutné prát až tak často, pokud jsou stále čisté. Když se však objeví skvrna, je dobré dát je do pračky. Hlavně proto, že čím více budeme vyprání odkládat, tím hůře mlže jít daná skvrna z ubrusu. Jakmile se zašpiní, šup s ním do pračky.

Povlečení

Některé rady říkají, že četnost praní vašeho povlečení by měla být dokonce v několika dnech. To proto, že už za pár dní je vaše povlečení zašpiněné od potu, od kůže běžných nečistot z prostředí. Ne každý ale chce takto pravidelně převlékat a tak doporučujeme termín 2 až 4 týdny.

Přikrývky

Četnost praní přikrývek nemusí být zase až tak pravidelné. Pokud jde především o různé přehozy, které mají hlavně dekorační než praktickou funkci, tak plně postačí, pokud je budete prát jednou měsíčně. Tak si zachovají svůj vzhled i svou potřebnou čistotu.

Ručníky

Pokud jsou používány denně, tak už po několika dnech mohou vyžadovat výměnu a vyprání. Je to z toho důvodu, že se v nich hromadí vlhkost a ta je skvělými podmínkami pro výskyt plísní a bakterií. Četnost praní u ručníků a osušek rozhodně nepodceňujte.

Sprchové závěsy

Pokud využíváte ty textilní, které vypadají přece jenom lépe než ty igelitové, myslete na to, že je musíte po sprchování roztáhnout, aby důkladně uschnuly. Pokud to uděláte, mlže postačit praní jednou za měsíc. Pokud jsou však ve velkém kontaktu s vodou, je vhodné četnost praní zkrátit na menší interval.

Běžné závěsy

I tyto druhy textilií je možné prát. Jelikož mají spíše dekorační funkci a nedochází k tak velkému špinění, nemusíte je prát častěji, než jednou za dva měsíce. Pokud se vám zdají lehce zašlé, může z nich mnohdy postačit jenom odstranit prach, který na nich ulpívá. A jsou jako nové.

Koupelnové rohože

Základem je to, aby po každém použití důkladně uschla a vlhkost se z ní odstranila. Jedině tak se zde nebudou hromadit plísně. V takovém případě následně platí to, co u koupelnových závěsů. Tedy praní zhruba jednou do měsíce.

Polštáře

Jsme s nimi v kontaktu denně, vždy několik hodin. Špiníme je hlavně tělesným potem, stejně jako zbytky naší kůže. Navíc se v nich mohou objevovat roztoči, různé bakterie a mikroorganismy. I proto je vhodné polštář prát zhruba jednou za dva až tři měsíce.

Přehozy

Jsou spíše estetickým doplňkem a tak není nutné pečovat o ně zase až tak často. Pokud svou domácnost udržujete obecně v čistotě, tak postačí interval praní jednou za tři měsíce.

Fotografie: Pixabay, iStock

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]