Kuchyňské utěrky jsou festivalem choroboplodných zárodků. Pro jejich likvidaci je důležitá teplota praní

Fotografie: דוד שי / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud chcete svou kuchyni udržet hygienicky čistou, je nezbytné se správně postarat i o utěrky a hadříky, ve kterých se mohou držet plísně i choroboplodné zárodky.

Utěrky, hadříky na utírání linky, houbičky na nádobí nebo hadříky z mikrovlákna, to vše denně používáte při úklidu kuchyně. Pokud je však pravidelně a správně nečistíte, mohou se tito pomocníci stát kontraproduktivní. Vlhkost a teplo jsou totiž ideálním prostředím pro růst bakterií a plísní. Utírat linku nevábně vonícím hadříkem tak není úplně dobrý nápad.

Jak se starat o látkové utěrky

Někdo je používá jen na utírání nádobí, jiný jimi setře i politou linku. Pokud chcete mít jistotu, že se v utěrkách nemnoží plísně a bakterie, dejte každý den do kuchyně čistou. Na hodně špinavé utěrky se skvrnami použijte odstraňovač skvrn, s ostatními si poradí sama pračka. Do té můžete přidat přípravek na bázi bělidla. Řiďte se pokyny na obalu.

Utěrky byste měli prát minimálně na 60 °C, ideálně však na 90 °C, aby se zlikvidovaly veškeré patogeny. Vyprané utěrky dejte usušit do sušičky, ale zvolte šetrný program. Vlákna by se při sušení mohla potrhat. Máte-li tu možnost, ideálně je rozvěste na slunce a nechte dokonale proschnout. V zimě pak použijte topení. Pomalý proces sušení totiž může zapříčinit, že budete ukládat vyprané utěrky, ve kterých už se množí plíseň z vlhkosti. Ujistěte se tedy, že jsou dokonale proschlé.

Hadříky a houbičky na nádobí

Hadříky, které používáte na utírání linky a spotřebičů, důkladně opláchněte po každém použití a pečlivě z nich vyždímejte všechnu vodu. Poté je vyvěste tak, aby dobře prosychaly. Tyto hadříky můžete také vyprat v pračce na 60 °C. Předtím je namočte do dezinfekčního prostředku nebo je přidejte do pračky. Houbička na nádobí je ideální pro růst bakterií, protože hůře schne. Po každém použití ji tak opláchněte v horké vodě a vyždímejte z ní maximum vody. Můžete ji také dát na 1 minutu do mikrovlnky, teplo spolehlivě zničí všechny bakterie.

Vynalézavé hospodyně moc dobře vědí, proč rozřezávají jednorázové papírové utěrky napůl. Výsledek předčí všechna očekávání

utírání stolu
Fotografie: Freepik

Utěrky z mikrovlákna

Skvělý pomocník na utírání prachu, na který se všechny nečistoty přichytí. Utěrku z mikrovlákna pravidelně perte v pračce na 40 °C. Nejprve ji nechte odmočit v misce s teplou vodou a odstraňte hrubé nečistoty. Pamatujte, že aby si mikrovlákno udrželo své vlastnosti, nesmíte do praní přidávat aviváž ani prací prostředek. Vysoké teploty mikrovláknu také nesvědčí.

Zdroj: Cleanipedie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]