Pes v domácnosti není jen pouhým mazlíčkem. Výrazně také prospívá zdraví

Pes provází člověka už celými věky, stál mu po boku v bojích i míru, při odpočinku i práci, za celou dobu existence a vývoje tohoto mimořádného soužití člověka a psa se vyvinula řada plemen, která lidé chovali a chovají za různým účelem. Pro většinu lidí, ať už mají psa společenského nebo pracovního, je to zároveň přítel a velice blízká bytost.

Málokdo by asi pochyboval o tom, že pes jako člen rodiny přinese do života mnoho radosti a zároveň dá nejen dětem, ale také dospělým příležitost pochopit, že láska musí jít ruku v ruce se zodpovědností.

Napadlo vás však někdy, že pořídit si psa je dokonce i zdravé? Pokusíme se vám na několika příkladech z praxe přiblížit pozitivní vliv psů na lidské zdraví.

Zvedne vás z gauče

Se psem prostě musíte ven, a to několikrát denně a za jakéhokoliv počasí. Nejen že vám to zvyšuje odolnost, ale zároveň tak bojujete proti nadváze, která představuje s přibývajícími léty skutečný problém. Pokud máte aktivního psa a chcete ho více zapojit do cíleného pohybu, můžete

  • s ním například navštěvovat kurzy agility, kdy pes zdolává trať s různými překážkami
  • vyzkoušet coursing, což je běh terénem za umělou návnadou, nebo
  • z něj můžete vychovat svého běžeckého partnera.

Pro lepší imunitní systém

Pokud děti prosí o zvířecího mazlíčka, měli byste jim podle vašich možností vyjít vstříc. Vědecké studie totiž dokazují, že sdílíte-li domácnost se zvířaty, máte mnohem větší předpoklady k tomu, abyste se úspěšně bránili různým onemocněním. Navíc, lidé, kteří v dětském věku měli doma zvíře, bývají mnohem odolnější i jako dospělí.

Stop alergiím

V současné populaci se mezi dětmi často vyskytují různé nepříjemné alergie, některé děti dokonce trpí už ve svém věku astmatem. Přítomnost psa pomáhá tyto nepříjemné projevy ztlumit, protože lidské tělo si přivykne na zvýšené množství prachu, mikrobů a alergenů ve vzduchu a stane se tak mnohem odolnějším. Nejvíce imunity takto získají děti, které již od samého počátku vyrůstají v rodině, kde jsou domácí mazlíčci, zejména psi.

Zlepšuje činnost srdce

Zde nemáme na mysli pouze to, že pes nám umí projevovat lásku a náklonnost a my zase tyto emoce dáváme jemu. To je samozřejmě krásné, ale odborníci došli k závěru, že pes má pozitivní vliv také na srdce jako životně důležitý orgán. Chovatelé psů mají podstatně nižší riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Zdravější senioři

Zvířata, a zejména psi, působí blahodárně i na celkové zdraví seniorů. I zde se vědci zabývali výzkumem a porovnáváním skupin starších lidí, kteří mají doma zvířata a kteří ne, a došli k závěru, že ti, kteří mají zejména psa, mají výrazně nižší potřebu navštěvovat lékaře a řešit zdravotní problémy.

Štít proti depresím

Velká část lidí si stěžuje na úzkost a depresi, ale jen menšina opravdu na vlastní kůži poznala, jak nebezpečné a nepříjemné mohou tyto duševní stavy být. Vědci zjistili, že přítomnost psa navozuje v člověku pocit štěstí a klidu a velice pomáhá proti rozvinutí negativních stavů mysli. Canisterapie, tedy využívaní speciálně vycvičených klidných a kontaktních psů, pomáhá dokonce i v případech, kdy se jedná o osoby s dlouholetými a těžkými obtížemi.

Lepší duševní zdraví a sociální kontakty

Dá se říct, že zvířata jsou pro mnohé lidi mostem, který je spojuje s ostatními a pomáhá jim navazovat bližší sociální vztahy a sdílet radosti i problémy. Toto vše člověka posiluje v boji proti všudypřítomnému stresu a zlepšuje jeho mentální zdraví.

Fotografie: Imgur

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]