Orchideje jsou velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Najdete ji téměř v každé domácnosti, a při správné péči se jejími květy můžete kochat velkou část roku. Je několik podmínek, které musíte dodržet, aby vám orchidej dělala radost co nejdéle.
Orchideje seženete v každém ročním období. Můžete si vybrat z různých barevných odstínů. Orchidej vnese do vašeho domova příjemnou atmosféru.
V zimě ji nemusíte moc zalévat, dávejte si pozor na přebytečnou vodu
V zimě všechny rostliny odpočívají, orchidej nepatří mezi výjimky. Je tedy důležité květinu o něco méně zalévat, v zimním období stačí jednou za deset dní. Dávejte si ale pozor, aby přebytečná voda nezůstala v květináči pod květinou. Rostlina by s ní stála několik dní a mohla by uhynout nachlazením nebo napadením plísní.
Orchidej je na chlad velmi citlivá, může se nachladit
Nejlepší je nechat květináč stát deset minut ve vlažné vodě. Poté ji vyndejte a nechce přebytek vody odtéct. Orchidej je citlivá na chlad, proto ji nenechávejte u otevřeného okna, určitě ne v zimě.
Okno by mělo být dobré izolované. Orchidej tak může v zimě klid e být na parapetu. Pomocí můžete orchideji tím, že ji zabalit si průsvitného plastového obalu, tím ji před chladem ochráníte.
Důležitá je pro orchidej vlhkost, větrejte opatrně
V zimních měsících je v bytech především suchý vzduch a to díky topení. Proto na parapet k orchideji položte misku a vodou. Suchý vzduch orchideji vůbec neprospívá a je možné, že bude napadena škůdci.
Pokud budete větrat, dejte orchidej raději do jiné místnosti. Orchidej nemá ráda velké změny teploty a studený vzduch nebo průvan by mohl rostlinu ohrozit.
Největším nepřítelem orchidejí je sviluška, která má ráda teplo a na rostlinách parazituje. Použít jako prevenci můžete několik prostředků, kterými postříkáte listy.
Naopak podpořit jejich růst a kvetení můžete například pomocí kapalných hnojiv. Přesazování by nemělo v zimě vůbec probíhat, pokud to není nezbytně nutné.