Šedá plíseň na jahodách je pro spoustu zahradníků a farmářů špatná věc, protože způsobuje velké problémy při úrodě. Existuje ale způsob, jak se jí zbavit a mít úrodu velkou a šťavnatou.
Tento druh plísně je houbové onemocnění, které se vyskytuje především u mladších jahod. Dokáže na ně snadno zaútočit a během pár dní je úplně zničit. Proto je velice důležité těmto onemocněním předcházet a o jahodové keře se správně starat. Můžete například ošetřit půdu mulčováním nebo kejdou a je ideální ošetřit i samotné rostliny jahod před tím, než začnou kvést. Tento problém se však netýká jen jahod, a proto je tento trik skvělý i v souvislosti s jinými druhy rostlin, které plísní mohou být napadené.
Jak se plíseň projevuje?
Každý z nás snad párkrát v životě plíseň viděl, a tak se dá snadno rozpoznat a často se jí dá v té horší fázi všimnout. Pokud ale plíseň napadne jahody, je třeba si všímat i detailů, protože jakmile jsou jahody pokryty tmavou chlupatou plísní, můžete je rovnou vyhodit. První projevy šedé plísně jsou totiž snadno přehlédnutelné. Květy začnou pomalu tmavnout a postupně odumírají.
Šedá plíseň pak napadá i plody, které jsou spíše více u země a u větší vlhkosti než ty navrchu. V první fázi jsou hodně měkké a začínají pomalu hnít. Další etapy už pak tento stav jen prohlubují, objeví se šedý povlak s malými chloupky, který práší. Stonky jsou pak pokryty hnědými skvrnami a plíseň se může rozšířit rychle dál i do dalších záhonů. Proto je třeba v takové fázi rostlinu okamžitě vyjmout, aby nenakazila další a nezničila tak celou úrodu.
Jak ovoce chránit před napadením plísní?
Existuje spousta způsobů, jak jahodové keře ošetřit proti takovým situacím. Než však sáhnete po chemických prostředcích, vyzkoušejte nejprve ty ekologické a mnohem levnější. Jedním z nich je mulčování jahod. Účelem mulčování je totiž omezit kontakt ovoce s příliš vlhkou půdou, což snižuje riziko vzniku plísně. Navíc také chrání jahody před vysycháním a vznikem škodlivého plevele. V případě jahod se doporučuje mulčovat žitnou nebo pšeničnou slámou.
Dalším řešením a případnou prevencí je zasadit keříky dále od sebe a udržovat větší vzdálenost. Je to proto, aby nebyly příliš u sebe a nenakazily se vzájemně nejen plísní, ale i různými dalšími chorobami. Po vydatném dešti také lépe uschnou a nevytvoří se tak dobré prostředí pro plíseň. A k jahodám můžete přisadit i česnek nebo cibuli, které účinně bojují proti tvorbě a šíření plísně. Důležité je samozřejmě i zavlažování jahodových keříků. Jahody zalévejte nejlépe až u kořenů, protože mokré listy mohou také zapříčinit tvorbu plísně.
Zdroj: GardeningKnowHow