Pěstování borůvek na zahradě vyžaduje specifické půdní podmínky, na to nezapomínejte. Půda musí být kyselá, jinak keře nebudou plodit.
Pěstování kanadských zahradních borůvek je trochu náročnější záležitostí, zejména pokud jde o půdní podmínky. Borůvky totiž preferují kyselou půdu, a to s půdní chemickou reakcí mezi 4,5 až 5,5 pH. Jen taková půda bude přínosem pro jejich správný růst a vývoj plodů.
Půda pro kanadské borůvky
Dosáhnout požadované kyselosti můžete několika způsoby. Pokud chcete použít běžnou zahradní zeminu, přimíchejte do ní rašelinu v poměru 2 : 1. Později budete půdu ještě přihnojovat, takže potřebná kyselost se dostaví a zachová. Můžete také zakoupit speciální zahradnický substrát, který je určen přímo pro pěstování borůvek a obsahuje všechny potřebné živné látky a prvky. V tomto případě smíchejte kupovaný substrát se zahradní zeminou 1 : 1. První dva roky nebude zapotřebí rostlinu přihnojovat.
Jakým způsobem přikyselit půdu
Jestliže vysadíte borůvky do země s půdou zásaditou, tak sice porostou, ale plodit vám nebudou. Anebo málo. Jestli si kvalitou půdy tedy nejste jisti, můžete provést snadný test na pH půdy, který zakoupíte v lékárnách, drogeriích i mnohých zahradnictvích. A nemáte-li rašelinu nebo substrát pro kyselomilné rostliny, můžete si vypomoci po domácku. Za prvé, nezalévejte vodou z kohoutku. Pitná voda je obohacena o vápník a hořčík a tyto prvky zeminu odkyselují. Používejte vodu dešťovou nebo ze studny.
Zkušení zahrádkáři poznají už na první pohled, co maliníku chybí nebo přebývá. Sklidíte tak bohatší úrodu
A jestli ani to nepomůže, abyste půdu udrželi kyselejší, přidávejte do zálivky kyselinu citronovou nebo síran amonný. Na jeden litr vody byste měli přidat jednu polévkovou lžíci některého z přípravků. Zalévejte přímo na půdu, nikoliv na listy! Druhou možností je použití octa – na deset litrů vody ho přidejte pět lžic, radí web Genialne.
Hnojení borůvek
Hnojivo, které pro borůvky zvolíte, musí být také určeno pro kyselomilné rostliny. V prodejnách pro kutily a zahrádkáře, supermarketech i v zahradnictvích vždy najdete hnojicí přípravek, který je určen přímo pro borůvky. První dávka hnojiva by měla přijít v první polovině května a pak můžete přihnojovat po 14 dnech do druhé poloviny června. Tohle hnojivo by mělo obsahovat víc dusíku. V srpnu je však vyměňte za hnojivo s vyšším obsahem draslíku, doporučuje web Forestina.
Při výsadbě borůvkových keřů, a to zejména tehdy, když sázíte do přenosných nádob, je třeba rostlinám zajistit dobrou drenáž, tedy odtok přebytečné vody. Pokud by borůvky měly přemokřené kořeny, povede to k hnilobě kořenového systému a následnému úhynu rostliny. Tak na to pamatujte – borůvka přemokřené kořeny nesnáší! Zálivka má být sice dostatečná, ale voda, kterou rostlina nestačí vypít, musí z nádoby odtéct.
Drenáž, potřebná při pěstování borůvek
Podobné je to i na záhonu. Jestliže máte dobrou kyprou půdu, nebude s promáčením kořenového systému žádný problém. Jestliže však chcete borůvky vysadit do těžké jílovité půdy, musíte vytvořit drenáž. Výsadbovou jamku vyryjte hlubší i širší a na její dno dejte vrstvu 10–15 cm hrubšího štěrku a na ni ještě hrubý písek; teprve pak můžete přisypat zeminu. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak připravit chlebové hnojivo pro borůvky.
Napište komentář