Péče o maliníky se vám rozhodně vyplatí. Pokud jim ale dostatečnou péči nedáte, mohla by se jejich úrodnost rok od roku snižovat.
Maliníky jsou keře, kterých si všichni cení pro jejich lahodné a zdraví přínosné plody. Jestli chcete mít jistotu, že i příští rok budou bohatě rodit, dobře se o ně během podzimu postarejte. Letošní úrodná sezona se pomalu blíží ke konci. I když na remontantních malinových keřích budou plody dozrávat ještě do půlky října. Záležet bude hodně na počasí. Maliny, které však plodí jednorázově, už odplodily v červenci a nyní přišel čas na jejich přípravu na zimní období.
Podzimní přihnojování malin
Chcete-li zjistit, které živiny malinám po sezoně chybí, je důležité sledovat jejich růst a vzhled. Pokud malinám chybí dusík, poznáte to podle světlé barvy listů, zejména ve spodní části rostliny. A také podle krátkých výhonků. Nedostatek fosforu se projeví slabou produkcí květů a plodů, zatímco nedostatek draslíku způsobí postupné zasychání listů od okrajů ke středu. Kdo nehnojil maliny na jaře, mohl se těchto příznaků během sezony dočkat, píše web Deccoria.
Kvetly a plodily vaše maliny letos málo? Nejspíš jim chybí fosfor. Péče o maliníky asi nebyla dostatečná. A co jste neudělali zjara, musíte dohnat nyní, s příchodem podzimu. K prohnojení můžete ke keříkům přihodit NPK nebo Cererit pro drobné ovoce. Kromě komerčních hnojiv můžete použít i organické zdroje, jako je slepičí trus nebo popel z tvrdého dřeva, který je bohatý na fosfor, draslík a vápník a pomáhá malinám dobře plodit a odolávat chorobám.
Kdo má připravený dobře vyzrálý kompost, může maliníky trochu okopat a na to kompost naložit. Se zálivkou nebo deštěm se živiny z kompostu dostanou do půdy a ke kořenům. Rozleželý hnůj zaryjte jen tehdy, budete-li rušit velmi staré maliníky a na jejich místo chcete zjara vysadit nové, radí web DůmAZahrada.
Slupky od banánů už nikdy nevyhazujte. Mají blahodárný vliv na růst orchidejí
Střih maliníků na podzim
Aby maliny vytvářely mladé výhony a neplýtvaly živinami na staré letorosty, které již plodí málo, anebo dokonce s plodností končí, je potřeba provést určitý střih. Větve, které jsou starší čtyř let, odstříhejte zcela. Jestli jste na keřích nechali pětileté a starší výhony, uvidíte, jak snadno půjdou vylámat, protože již nejsou živé. Také zkraťte nebo vystříhejte větvičky poškozené či napadené škůdcem, plísní nebo nějakou viditelnou chorobou.
O omlazovacím a výchovném řezu maliníku se často pěstitelé přou. Někdo tvrdí, že se nemá stříhat vůbec, jiný má zato, že střih lze provést kdykoliv. A pak si vyberte. Střih maliníku je na místě, ale musí se provádět jednak podle druhu, jednak podle vzhledu a stavu jednotlivých keříků. Jestli nevíte, jaké odrůdy jste si zasadili, musíte se řídit tím, kdy maliníky plodily. Odrůdy, které nejvíce plodily v červenci, mají pravděpodobně pro tento rok odplozeno (jednouplodící odrůdy), a vy můžete staré dřevo ostříhat na podzim (odstříhají se odplozené výhony).
Maliníky, které začaly plodit spíš až na konci července a v srpnu, a teď v září si vytvářejí nová květenství a zanedlouho budou plodit znovu, jsou remontantní, tedy stáleplodící. Ty se budou stříhat na jaře. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak na podzim pečovat o borůvkové keře.
Napište komentář