Jahody se začervenají díky všímavé péči: Chuť plodů bude odměnou za poctivou práci

Fotografie: Depositphotos

Jak zasadit jahody, aby byla úroda bohatá, nebo jaké sazenice vybrat a jak se o ně postarat? Toto je kompletní návod na pěstování jahod. Užijte si sladké chutě z vlastní zahrady.

Jestliže bydlíte v rodinném domě a máte zahrádku, určitě byste rádi vysadili nějaké bylinky, zeleninu, nebo třeba jahody. Chce to trochu snahy, trpělivosti a píle. Pokud máte rádi jahody, rozhodně byste měli zkusit je vypěstovat. Kromě toho, že budou mít mnohem větší chuť, můžete si být jisti, že jsou bezpečné k jídlu. Jahody totiž velmi dobře absorbují pesticidy z postřiku. Zjistěte, kdy, kde a jak zasadit jahody, abyste získali hojnou úrodu.

Kdy, jak a proč jahody zasadit?

Nejchutnější jsou jahody přímo z keře. Chutnají o to víc, že ​​se objevují nakrátko, protože si je můžeme vychutnat od konce května do konce července. Tyto plody jsou nejen velmi chutné, ale také zdravé. Množství vitamínů B způsobuje, že konzumace jahod zlepšuje náladu a regulují práci trávicího systému, podporují činnost jater a ovlivňují imunitu. Bohužel ne každý je může jíst, protože jsou velmi alergenní.

Termín výsadby jahodníků závisí na tom, jaké máme sazenice. Existují tři druhy sazenic jahod: zelené sazenice, zvané kopané, sazenice Frigo a sazenice v květináči:

  • Zahrádkáři začátečníci nejsnáze použijí sazenice v květináčích, protože už mají vytvarovaný kořenový bal. V roce výsadby však nelze očekávat žádné ovoce.
  • Nejlevnější ze sazenic, tedy zelené, jsou spojeny s největším rizikem. Zasazené na jaře nemusí zakořenit a na podzim mohou zmrznout.
  • Sazenice jahodníku Frigo nejrychleji zakořeňují a plodí dva měsíce po výsadbě. Je však potřeba je pravidelně zalévat, jinak mohou brzy uschnout.

Kde jahody zasadit?

Jahody jsou poměrně nenáročné rostliny, ale vždycky je třeba mít na paměti, že potřebují dostatek slunce a vlhkosti. Proto je ideální místo pro jahody slunné a chráněné před větrem. V praxi nezakoření jen na písku a v mokřadech. Půda pro jahody by měla být před výsadbou odplevelena a zkypřena. Po výsadbě je třeba se postarat o správnou péči, aby se rostliny dobře ujaly a vytvořily bohatou úrodu.

jahody skleníkFotografie: Pixabay

Pravidelné zalévání je nezbytné pro zdravý růst jahodníku a pro vytvoření velkých, sladkých plodů. Rostliny by měly být zalévány pravidelně a dostatečně, a to zejména během suchých období. Nezapomínejte, že jahodníky milují vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Dobré hnojení je také důležité pro zdravý a bohatý růst jahodníku. Nejlepší je použít hnojivo s vysokým obsahem draslíku, které podporuje tvorbu plodů a zlepšuje chuť. Hnojivo by mělo být aplikováno alespoň dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Jahodníky také potřebují dostatek slunce a vzduchu, aby se dobře ujaly a měly bohatou úrodu. Proto je důležité pravidelně odstraňovat plevel a provádět řezání, aby se rostliny dobře větvily a měly dostatek světla. Vhodným způsobem, jak ochránit jahodníky před škůdci a chorobami, je pravidelné postřikování přírodními přípravky. Tyto přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň účinně chrání jahodníky před různými chorobami a škůdci.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]