Ukončete své trápení při pěstování orchidejí. Nemůžete udělat chybu, pokud budete postupovat jako zkušení pěstitelé

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou velmi krásné, ale zároveň náročné květiny, které vyžadují neustálou péči. Je nutné porozumět tomu, co od vás potřebují a jak se o ně správně starat. My vám prozradíme, jak na to.

Většinou v květinářství koupíte zdravé a krásné orchideje s květy, ale jakmile odkvetou, začnou jim opadávat listy a podruhé se květu již většinou nedočkáte. Co tedy děláte špatně? Odpovíme na vaše otázky a pomůžeme vám konečně v pěstování orchidejí uspět.

Výběr orchideje

Klíčové je neudělat chybu už při nákupu. Pokud koupíte vhodnou rostlinku, která je zdravá a má předpoklady k dalšímu růstu, máte z poloviny vyhráno. Proto je výběru nutné věnovat dostatečnou pozornost.

Za prvé, nesoustřeďte se na to, kolik květů orchidej má. Daleko podstatnější je stav jejích kořenů. Orchideje na prodej se pěstují za zvláštních podmínek. Proto v obchodě nádherně kvetou, ale v domácích podmínkách se jim najednou přestává dařit. Zdravé kořeny budou musí být zelené, svěží a čerstvé. Pečlivě zkontrolujte rostlinu ze všech stran – všechny listy by měly být zelené a zdravé. Neměly by mít praskliny ani jiné vady.

Proč orchidej nekvete

Pokud orchidej nekvete, bude chyba pravděpodobně v nevhodné péči. Ukážeme vám, jaké chyby můžete dělat. Pamatujte na to, že orchidej není třeba příliš rozmazlovat. Nenechte se unést tím, že nekvetoucí orchideji budete přidávat hnojivo nebo vodu – nic takového nepotřebuje. Nadměrné zalévání vede k uhnívání rostliny a rozhodně ji v kvetení nepodpoří.

Co může hodně pomoci, je přesazení. Nikdy nevíte, jak dlouho byla rostlinka ve svém starém květináči a jak stará je její zemina, takže ji preventivně přesuňte do většího květináče s čerstvou zeminou vhodnou pro orchideje.

Fotografie: Freepik

Jak podpořit kvetení

Orchidej potřebuje zažít šok. Je potřeba ukrýt ji někam, kde je vlhko a temno. Klidně to může být sklep nebo nějaký tmavý kout koupelny.

Na takovém místě by měla vaše květina strávit 27-30 dní. Není potřeba ji ani zalévat, ani hnojit, jednoduše ji nechte svému osudu. Poté dejte květinu na obvyklé místo a nechte ji se pořádně napít. To znamená, že ji necháte asi deset minut stát ponořenou do vody a poté vodu slijete a necháte odkapat.

Odřízněte stopku o něco výše, než je pupen (budou stačit 3 centimetry). Poté už jen vyčkávejte, je velmi velká pravděpodobnost, že orchidej během několika týdnů nádherně vykvete.

Pokud se ani tak nic neděje, pak bude na vině stanoviště, na kterém je orchidej umístěna – může být příliš horké a slunné, proto ji zkuste přesunout trochu dál od okna.

Během kvetení potřebuje rostlinka dost živin i vody. Vyplatí se ji tedy přihnojovat vhodným preparátem. V žádném případě však nepoužívejte nějaký přípravek určený všeobecně pro pokojové květiny. Poměr živiny tam není pro orchideje ideální a mohl by jim spíše škodit. Pořiďte si speciální hnojivo a aplikujte jej přesně dle návodu.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]