Celoroční pěstování jarní cibulky snadno a levně: Bohatě jí postačí i plastová láhev

Fotografie: Jonathunder / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Naťová nebo jarní cibulka patří mezi první plodiny, které můžeme na zahrádce sklízet. Vede se jí však dobře i v obyčejné plastové láhvi doma. Můžete ji tak sklízet téměř celý rok.

Cibulová nať je vynikajícím doplňkem do mnoha pokrmů a polévek. Podle druhu se chuť cibulové natě může lišit. Všechny jsou však poměrně nenáročné na pěstování, a tak ji můžete mít po ruce přímo doma, a to téměř po celý rok. Dařit se jí bude v jakékoliv nádobě. Můžete si však vyrobit pěstební věž z velké plastové láhve. Na malém prostoru tak vypěstujete opravdu hromadu této lahodné natě za minimální náklady.

Vyrobte si jednoduše „cibulkovou věž“

Pro domácí pěstování se nejlépe hodí přímo naťová cibulka, ale můžete použít i klasickou sazečku, jejíž nať připomíná pažitku. Můžete si takto zkusit vypěstovat i jarní cibulku, která se svou natí podobá spíše pórku. Podle webu Cpykami budete pro výrobu cibulkové věže potřebovat velkou plastovou láhev. Do ní provrtejte pájkou nebo horkým hřebíkem dírky v několika patrech. Ty musí být dost velké, aby jimi prošla cibulka k zasazení.

Provrtanou láhev naplňte vhodnou zeminou. Vytvořené otvory pak osázejte vybraným druhem cibule. Do láhve se zeminou poté nalijte vodu a umístěte ji na světlé místo, ideálně na okenní parapet bez průvanu. První nať můžete sklízet už za 7–10 dní. Jak cibulka roste, můžete na dno láhve vyvrtat odtokové otvory a dát pod ni misku pro odtok přebytečné vody.

Přidejte i samozavlažovací systém

Podle webu DůmaZahrada začne časem nasazování zelené natě slábnout. Poté je potřeba cibulku vyměnit za novou. Ale nebojte, z jedné cibulky sklidíte nať několikrát, než se úplně vyčerpá. Cibulkovou věž můžete ještě vylepšit o samozavlažovací zařízení, které jednoduše vyrobíte z menší plastové láhve. Té uřízněte dno, do víčka udělejte pár dírek a nasaďte ji víčkem na hrdlo velké láhve s cibulkou. Svrchu tak jednoduše nalijete vodu, která bude postupně do substrátu prokapávat.

Záchrana strádající orchideje není žádná věda. Prospěje jí i opláchnutí a odstranění žlutých listů

Cibulce se však bude dařit i v obyčejné plastové misce nebo plastovém sáčku. Jedná se o ideální způsob, jak mít i v zimě vždy po ruce čerstvou nať do polévek, salátů nebo jen tak na chleba. Pokud máte zahradu, určitě si různé druhy cibule vysaďte nebo vysejte i na záhon. Na BydlímeÚtulně se můžete podívat, jak cibuli pěstovat a zajistit si její hojnou sklizeň.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]