Správný postup při sázení cibule na jaře zaručí bohatou sklizeň i úplným začátečníkům. Těšte se z dokonalého výsledku již letošní sezonu

Fotografie: Freepik

Aromatická a velmi chutná zelenina, která je nabitá velkým množstvím tělu prospěšných látek. Cibule z obchodu je sice fajn, ale bude lepší, když si ji vypěstujete u sebe na zahradě.

Cibule patří mezi suroviny, bez kterých si nedokážeme představit vaření. Cibuli použijeme pro pomazánky, polévky, přílohy, koláče, ale i omáčky. Je mnoho pokrmů, které přímo potřebují cibulový základ. Abyste této chuťově dokonale zeleniny měli dost, bude potřeba zjistit, jak si ji sami na zahradě můžeme vypěstovat.

Jak se cibule vysazuje

Zkušení pěstitelé ví, že nejlepší čas pro zasazení cibule je na jaře. Nejprve se rozhodněte, kterou odrůdu chcete pěstovat. Můžete tuto skutečnost zjistit, než půjdete do obchodu nebo se poptejte v zahradnictví. Pěstovat cibuli můžete ze semen, ale také že sazeniček. Pokud zvolíte druhou možnost, bude sklizeň rychlejší. Pokud zasadíte cibuli ze semen, budete čekat delší dobu. Jarní výsadba cibulek se jistě vyplatí, protože lépe zakoření a již v červenci se můžete těšit z velké cibule určené ke sběru.

Fotografie: Freepik

Výběr cibulek k výsadbě je velmi důležitý

Pokud jste se rozhodli k výsadbě koupit cibulky, je velmi důležité, abyste si je řádně prohlédli a prohmatali, než je koupíte. Nejdříve je ohodnoťte pohledem a poté vyzkoušejte i pohmatově. Cibulky nesmí být měkké a ani prázdné. Také byste měli věnovat pozornost vůni cibulky, neměla by být cítit hnilobou. A pokud jsou cibule: mokré, plesnivé, zapáchají, jsou na nich malé zelené výhonky, velikost cibulek je rozdílná, nekupujte je. Na druhou stranu, pokud má cibulka bílé a silné kořínky, bude ideální pro výsadbu.

Připravte si místo pro zasazení cibulky

Bude velmi nutné a potřebné si místo připravit již na podzim. Nejideálnějším místem kde byste mohli cibuli vysadit, je prostor, kde jste pěstovali okurky, rajčata nebo zelí. Jílovitá půda bude pro tuto cibulku nejlepší. Je také nutné poznamenat, že sklizeň bude záležet na půdě, do které cibuli zasadíte.

Berte v úvahu to, že během minulého léta jste ze zeminy vyčerpali veškeré živiny pro jinou rostlinu, proto bude důležité půdu prohnojit a nasytit novými živinami. Skvěle může posloužit i kompost. Zeminu hnojte také na podzim, a to z této směsi:

  • Kompost 5 kg
  • Superfosfát 25 g
  • Chlorid draselný 13 g

Na podzim zeminu také okopejte a hlínu takzvaně překopejte. Neryjte do hloubky, stačí hloubka rýče. Jakmile zeminu přeryjete, nechte ji otočenou a vytahejte z ní plevel a rozbijte velké kusy hlíny. Takto půda vyschne a nebudou se v ní tvořit plísně. Na jaře rozházejte na místě, kam půjde cibule, ledek. Bude stačit 15 gramů na metr čtvereční.

Fotografie: Freepik

Chystání sazenic

Přibližně 25 dní před výsadbou musíte cibuli vytřídit. Pokud je jedna cibulka malá, druhá velká, roztřiďte je podle velikosti. Jestliže jste sazenice měli celou zimu doma, nemusíte provádět další kroky mimo přetřídění. Cibuli je vhodné zasadit až na konci jara, aby dobře rostla a nebyla malá. Je také vhodné zasadit cibulky do vyhřáté půdy, nikoliv do studené. Takže si počkejte na jarní slunce a jakmile bude půda od slunce vyhřátá, zasaďte sadbu. Středně velké cibulky poskytují nejlepší sklizeň. Rozdělte sazenice a ty největší zasaďte zvlášť. Natě z velkých cibulek můžete ještě na jaře či na konci jara ostříhat k jídlu. Pokud jste sadbu skladovali v chladu, přeneste ji několik týdnů před výsadbou do tepla, aby mohla začít klíčit, urychlí to její růst.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]