Plán manželů na přestavbu garáže se babičce zdál nemožný. Našla v ní však svůj nový domov

Fotografie: Alexander Roumega / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Byt z garáže si vytváří spousta lidí. Většinou jde o garsonku pro jednu osobu. Může být startovacím domovem pro mladé lidi, anebo naopak jakýmsi výminkem pro prarodiče.

V tomto příběhu se Stacy Lince se svou matkou Lee Reich rozhodly, že spojí své finanční zdroje a místo placení drahého nájemného si dcera s čtyřčlennou rodinou pořídí dům a matce nechá přestavět garáž na menší bytovou jednotku. Tento krok byla v podstatě reakce na stoupající náklady na bydlení. Matka za svou garsonku a dcera s rodinou za byt v Santa Rosa v Kalifornii dohromady měsíčně platily nájemné kolem 93 tisíc korun, uvádí web MyPositiveOutlooks.

Z pronájmu do vlastního

Ale pojďme raději na začátek. Když Lee ovdověla, přestěhovala se do malého bytu. Tam ji měsíční náklady na bydlení přišly na 44 tisíc korun. Což byla za byt s jednou ložnicí částka neúnosně vysoká. A co víc – nájemné se stále zvyšovalo. Její dcera Stacy měla obdobný problém – stále vyšší výdaje na nájemné. Proto koupi skromného domu se samostatnou garáží viděly obě ženy jako optimální řešení. Po přestavbě bude mít maminka vlastní byt o velikosti garsonky či 1+kk.

V té době – kvůli tragickému požáru, jenž zničil asi pět tisíc domů v tamní oblasti – město výrazně snížilo poplatky pro sekundární bytové jednotky. A tak v rodině těchto žen bylo rozhodnuto, neboť řešení s garáží se jevilo jako ideální. A relativně levné, informuje web FairCompanies.

Babička našla nový domov v přestavěné garáži. Rodina nenašla jinou možnost

Byt z garáže v realizaci

Vyklizení garáže bylo prvním krokem k její přeměně na bytovou jednotku. Základní stavební konstrukce byla upravena a zateplena. Okna byla osazena nejen do stěn, ale také do střechy, aby byl interiér dostatečně prosvětlený. Vnitřní vybavení a zařízení bylo kompletně vytvořeno na míru, aby byl vhodným způsobem využitý každý centimetr prostoru. Do bytové jednotky se vešla ložnice s velkou vestavěnou skříní a poměrně velká koupelna. Tyto prostory jsou odděleny posuvnými dveřmi.

Druhou část místnosti tvoří kuchyň s plynovým vařičem, mikrovlnnou troubou, dřezem, ledničkou i jídelním pultem. Do garsonky se už nevešla myčka na nádobí a pračka se sušičkou; s tím si ale babička Lee hlavu neláme. Těch pár kousků nádobí ráda ručně umyje a pračku se sušičkou využívá u dcery v přístavku za domem. Na kuchyň navazuje menší obývací pokoj. V něm se nalézá pohodlná rozkládací pohovka, konferenční stolek, dvě židle a psací stůl.

Lee se před stěhováním zbavila části svého vybavení a do své garážové garsonky s sebou vzala jen to, co skutečně potřebovala. Něco darovala, něco prodala. Babička Lee má tedy ve svém novém domku vše, co k životu potřebuje. Navíc má přes dvorek se zastřešenou verandou tu nejlepší sousedku, jakou si mohla přát – svoji dceru. Byt z garáže, která vypadala na zbourání, si zřídili odvážní manželé; o nich jsme na BydlímeÚtulně rovněž psali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*