Plastové příbory jako pravá ruka zahradníků: Pomáhají rostlinám a zastrašují škůdce

Fotografie: Meanwell Packaging / Creative Commons / Attribution 2.0

Používání plastových příborů není příliš ekologické. Často jsou jen na jedno použití, a tak zatěžují přírodu. Dejte jim druhou šanci a efektivně je využijte na své zahradě.

Možná máte někde doma uloženou hromadu plastových příborů, které nevyužijete, nebo k nim máte jednoduchý přístup. Podívejte se, co všechno se s nimi dá udělat na zahradě. Plastovými příbory můžete svou zahradu nejen zkrášlit, ale můžete je i využít k mnohem praktičtějším věcem, které fungují a určitě je oceníte. Především pokud bojujete s hlodavci nebo otravnými slimáky.

Štítky na označení rostlin

Jedním z nejpraktičtějších využití plastového příboru v zahradě je jeho použití jako štítku, který umístíte vedle rostlin. Stačí na plochou stranu plastového nože nebo lžíce napsat jméno rostliny permanentním fixem a pak ho zapíchnout do země nebo květináče. Na příbory si můžete psát i data nebo jiné užitečné informace, které potřebujete o konkrétní rostlině vědět.

Pomocníci při sázení

Při výsevu semen do sadbovačů nebo květináčů je důležité vytvořit dírku pro semínko nebo sazeničku. Plastová vidlička může být pro tuto práci ideálním nástrojem. Dírky pro drobounké sazeničky nebo semínka můžete tvořit hroty vidličky. Pro větší sazenice poslouží obrácená strana příboru. Pomocí vidličky můžete vytvořit také malé řádky pro semínka, která tak budou v pravidelných rozestupech.

Ochrana před škůdci

Plastové vidličky jsou výborným nástrojem pro odrazení škůdců, jako jsou slimáci a hlemýždi, kteří ničí rostliny. Jednoduše do země zapíchněte plastovou vidličku tak, aby ostré hroty směřovaly vzhůru. Zapíchejte je kolem sazenic. Ostré špičky odradí každého slimáka, který by se odvážil přelézt tyto zábrany. Stejně tak se přes hradbu ostrých vidliček neodváží ani drobní hlodavci, stejně jako kočky, kterým tak zabráníte, aby se vyvalovaly na čerstvě vysetém záhonu.

plastové příbory na zahradě
Fotografie: Freepik

Podpora pro popínavé rostliny

Lehké popínavé rostliny jako hrášek a jiné nízké révy můžete podepřít pomocí plastového příboru. Zapíchněte plastové nože, vidličky nebo lžičky do země poblíž stonku rostlin. Z půdy nechte čouhat část s rukojetí. Jakmile rostlina povyroste, přirozeně se zachytí za plastovou oporu a bude se šplhat výše. Navíc se tím vytvoří i zajímavý vizuální efekt.

Vlastnoruční zahradní umění

Buďte kreativní a použijte příbory k vytvoření zahradního umění. Namalujte je různými barvami a uspořádejte do dekorativních vzorů. Například si můžete vytvořit plastový květ tím, že rozmístíte lžíce do kruhu tak, že rukojeti směřují do středu. Rukojeti předtím zkraťte, aby zůstal asi jen jeden cm. Krátké rukojeti lžiček slepte tak, že na ně přilepíte ozdobný větší knoflík nebo skleněný kamínek. Lžičkový květ pak upevněte na dřevěnou tyčku, kterou zapíchněte do země. A rozverný zahradní doplněk je na světě. Příbory můžete použít i k ohraničení záhonů nebo předělů mezi jednotlivým částmi záhonu.

Měřič srážek

Sledujte úhrn srážek ve své zahradě a vyrobte si pomocí příboru jednoduchý dešťový měřič. Vezměte plastový nůž a na jeho rukojeti si vyznačte permanentním fixem centimetry. Můžete si ho nechat odložený a měřit s ním úhrn srážek, nebo ho rovnou nechte ve vhodné nádobě, do které ho můžete na bok i přilepit. Po dešti hned můžete z nože odečíst, jaký byl úhrn srážek. Tyto informace se pak hodí při plánování další zálivky vašich rostlin.

Zdroj: Truelife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]