Mátový olej je neobvyklým řešením nejen při vaření. Překvapí také jeho využití v kosmetice a léčivé účinky

Máta je rod aromatických bylin, existuje několik odrůd máty. Asi nejznámější a nejpoužívanější je máta peprná. Má silnou nasládlou vůni a po jejím ochutnání zanechává svěží a chladnou příchuť v ústech. Pěstování je podobné jiným odrůdám máty. Mátový olej má mnoho kulinářských, kosmetických a léčivých použití. Víte, že mátu můžete použít i na zahradě? Více vám prozradíme v dnešním příspěvku.

Odpuzuje škůdce

Mátový olej může ve vaší zahradě působit jako vynikající odpuzovač škůdců. Účinně působí na mšice, různé brouky, molice a další. Vše, co potřebujete, je 15-20 kapek oleje máty peprné, 5 kapek mýdla na nádobí, 1 galon vody. Všechny tyto složky dobře promíchejte a na napadené rostliny stříkejte jednou za týden nebo dva. Optimální čas na aplikaci je ráno nebo večer. Rovněž můžete do tohoto roztoku přidat rozmarýn, tymián a hřebíčkový olej, aby byl postřik účinnější.

Potlačuje růst plísní

Houba a mech mohou odčerpávat nezbytně důležité živiny. Parazitické houby mohou také způsobit poškození rostlin blokováním pórů a poškozování nebo zničení buněk rostlin. Tento růst plísní lze regulovat a eliminovat pomocí máty peprné. Za tímto účelem přidejte 10 kapek oleje máty peprné do láhve s rozprašovačem a vodou. Nastříkejte tento roztok na postižené části rostlin nebo půdy dvakrát týdně.

Nezvaní hosté

Myši, veverky a další hlodavci jsou odpuzováni intenzivní vůní máty peprné. K tomu budete potřebovat bavlněné kuličky a mátový olej. Nakapejte na každou bavlněnou kouli 2-3 kapky oleje máty peprné a umístěte je do zahrady. Vybírejte místa jako je vstup do myších děr, hnízda veverek nebo jakéhokoli jiné útočiště pro hlodavce, které najdete. Tyto bavlněné kuličky vyměňte každých pár týdnů.

Do boje se slimáky a hlemýždi

Slimáci a hlemýždi mohou způsobit velké škody na listech rostlin. Chcete-li se jich však zbavit, můžete použít mátový olej. Přidejte jednu polévkovou lžíci mátového oleje do rozprašovací láhve naplněné vodou a stříkejte ji ve formě prstence kolem rostlin, které chcete chránit před útokem šneků a slimáků. Opakujte tento postup nejméně jednou týdně.

A jak si takový mátový olej vyrobit?

Potřebovat budete svazek čerstvé máty, 500 ml olivového oleje (může být i jiný) uzavíratelnou sklenici o objemu 750 ml.

  • Nasekejte nebo nastříhejte čerstvé lístky máty cca do půlky sklenice a následně mátu zalijte olejem. Veškerá máta musí být pod hladinou.

  • Sklenici dobře zavíčkujte a vložte do vodní lázně o teplotě 60 stupňů na půl hodiny.

  • Pak sklenici vytáhněte, otřete ale neotvírejte! Nechte mátu v oleji týden macerovat. Poté olej slijte přes sítko a skladujte na tmavém místě.