Slimákova láska k vůni piva bude jeho záhubou. Stačí vylít plechovku do vysoké nádoby

Fotografie: Djm-leighpark / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Slimáci patří mezi nejnepříjemnější škůdce, kteří sužují mnoho zahrad a záhonů. Abyste je ze své zahrady odstranili, vytvořte jim tuto jednoduchou past. 

Každý zahradník se těší, až bude moci sklidit plody své těžké práce a začne sbírat vlastnoručně vypěstované plody ovoce a zeleniny. Na vaši úrodu si však brousí zuby i nenasytní šneci a slimáci. K odstranění těchto škůdců nemusíte hned sáhnout po chemických zbraních, jež mohou poškodit i rostliny. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a připravte slimákům past, které neodolají.

Jak předejít napadení záhonů slimáky

Abyste své rostliny před slimáky ochránili, můžete podniknout některé kroky, které jim pobyt na vaší zahradě znepříjemní. Slimáci se přes den rádi schovávají na tmavých a vlhkých místech, proto je doporučováno mít takových míst kolem vašich záhonů co nejméně. Čím delší cesta za potravou bude, tím spíše si pochutnají na něčem jiném. Rostliny můžete zasadit do vyvýšených záhonů, jež taktéž slimákům znepříjemní cestu za potravou.

Jak si poradit se slimáky na zahradě

Jakmile se slimáci jednou na vaší zahradě objeví, nezbavíte se jich přes noc. Ochránit svou úrodu můžete tím, že kolem rostlin nasypete dřevěný popel nebo hrubou sůl. Takto vytvoříte přírodní bariéru, přes kterou slimáci přelezou jen těžko. Sůl navíc reaguje se slizem slimáků a dráždí je. Nesypte však sůl příliš blízko vašich rostlin, abyste je solí nezahubily. Jakmile se sůl či popel do země zcela rozpustí, musíte vytvořit bariéru novou.

Vytvořte si past na slimáky

Slimáků se můžete účinně zbavit i podomácku vyrobenou pastí. Vytvoříte ji jednoduše tak, že poblíž jejich doupěte umístíte plechovku nebo jinou vysokou nádobu do půlky naplněnou pivem. Slimáci milují vůni piva a bezhlavě se do pasti chytí. Nádoba musí být dostatečně vysoká, aby slimáci nemohli po stěnách vylézt ven. Pivo se ukázalo být jedním z nejužitečnějších nástrojů, jak slimáky do pasti nalákat.

slimák detail
Fotografie: Pxhere

Jak slimáky zlikvidovat

Pokud se vám podařilo slimáky do pasti odchytit, přichází na řadu jejich likvidace. Většina nebo téměř všichni slimáci v nádobě budou nejspíše utopení, tak si s jejich likvidací příliš těžkou hlavu dělat nemusíte. Přesto zbytek piva se slimáky pro jistotu vylijte co nejdál od vašich záhonků. Pokud chcete mít jistotu, že žádný slimák nevyvázne živý, můžete slimáky po vylití posypat solí. Sůl slimáky rozpustí a nehrozí, že by se vrátili zpět k vašim rostlinám.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]