
Hořáky plynového sporáku je také zapotřebí čas od času vyčistit. I v těchto částech se totiž usazují nečistoty, které by mohly i vzplanout.
Před Velikonocemi často probíhají v domácnostech velké jarní úklidy. A protože je té práce hodně, tak proč si ji neusnadnit. Třeba na znečištěný plynový sporák existuje celá řada vychytávek. A protože na velikonoční svátky se peče, vaří a smaží, tak sporák je velmi silně zanesený. Od bílé emailové plochy přes rošty až po hořáky. Ač se vám to nemusí zdá pravděpodobné, i ty se velmi rychle znečistí. A pak nehoří. Anebo mohou naopak vzplanout.
Velikonoční úklid se týká i sporáku
A není divu, vždyť hořáky používáte každodenně. Dostanou se do nich všechny možné nečistoty, včetně rozlitých omáček či polévek a tuku ze smažení. A v důsledku vysokých teplot se to všechno na hořácích připéká. A nejen na nich, ale i na mřížkách, varné desce, a dokonce i na knoflících sporáku. To všechno byste měli vyčistit během okamžiku, protože na vás čekají okna, záclony a závěsy, povlečení, podlahy, zahrada, balkon, velikonoční výzdoba, nákupy… Jó, před Velikonocemi se toho na nás řítí opravdu hodně.
Znečištěné hořáky plynového sporáku
U plynových sporáků mohou být znečištěné hořáky nejen nevzhledné, ale také nebezpečné. Nahromaděné nečistoty se mohou vznítit, a tak představují riziko požáru. Kvůli nečistotám mohou být hořáky i nefunkční. Trysky i zapalovací svíčka se ucpou, plamen bude slabý a nerovnoměrný, anebo také vůbec žádný, dokud hořák pečlivě nevyčistíte. Abyste mohli u plynového sporáku počítat s bezpečným a bezporuchovým provozem, čistěte celý sporák pravidelně a důkladně, radí web Deccoria.
Kvůli špinavé toaletě hrozí zdravotní rizika. S čištěním pomůže i ocet a jedlá soda
Jestli vaříte každý den, měli byste k jeho vyčištění přistupovat alespoň jednou týdně. Sporák vyčistěte až tehdy, když po vaření vychladne. Jinak byste se mohli pořádně spálit. Čím déle čištění plynových hořáků odkládáte, tím obtížnější bude zaschlé nečistoty odstranit. Na webu TheSpruce radí tento postup. Odpojte sporák od napájení a uzavřete plynový ventil. Odstraňte kryty hořáku až na samé jádro. Všechny části vložte do nádoby s teplou vodou a přípravkem na nádobí.
Ten má dostatečné odmašťovací schopnosti, a tak rozpustí všechny nečistoty, které se zde nahromadily. Po 20–30 minutách odmočení můžete části vydrhnout kartáčkem. Také jestli zůstaly kolem hořáku připálené nečistoty, zkuste je odstranit kartáčkem a pastou z jedlé sody. Krytky hořáků pak opláchněte, vysušte a vraťte vše na původní místo. Na BydlímeÚtulně jsme také popsali, jak byste měli vybělit zaprané záclony tak, aby zase vypadaly jako nové.
Napište komentář