Po sklizni česneku nenechávejte záhon jen tak ležet ladem. Buď ho využijte k druhé úrodě, tj. ještě něco vysejte nebo zasaďte, anebo mulčujte.
Na zahradě pěstujete řadu plodin, které se sklízejí relativně brzy a zůstane po nich vlastně prázdný záhon. A to ještě nejste ani v polovině sezony. Proto je žádoucí, abyste záhony po prvních sklizních ještě v témže roce využili. Můžete zasadit rychle rostoucí plodiny, jako jsou ředkvičky nebo salát, které se dají sklízet už za několik týdnů. Také je možné zvolit plodiny, jež obohatí půdu o živiny – například luštěniny, které fixují dusík v půdě.
Po sklizni nenechávejte záhon prázdný
Nechcete-li již nic pěstovat, můžete záhon pohodit kompostem nebo uleželou chlévskou mrvou. Ani ji prozatím nemusíte zarývat. Bude postupně uvolňovat živiny, podpoří se mikrobiální aktivita, a přitom bude sloužit jako mulč. Po zbytek léta se nebude půda vysušovat a zabráníte růstu plevele. Sklizený záhon je pro plevel velkou příležitostí k rozmnožení. Navíc se v něm ukrývají slimáci a hmyz a ti pak rostlinám škodí.
Co ještě vysadit po sklizni česneku
Po sklizni česneku se nabízí mnoho možností, jak využít úrodnou půdu. Petržel je možná nejlepší volba. Těží totiž z živin, které v půdě zanechal česnek. Třeba vám už nedoroste dostatečný kořen, ale i nať se bude hodit, neboť je skvělým doplňkem mnoha pokrmů. Dalším vhodným řešením jsou různé druhy salátů, jako je hlávkový salát, rukola nebo švýcarský mangold, které prosperují v bohaté půdě a přinášejí svěží chuť do vašich pokrmů, píše web UkrMedia.
Mangold může zůstat v půdě i několik let. Je mrazuvzdorný, a pokud by mráz listy spálil, zjara rostlina znovu obrazí. Drobné lístky jsou příjemným doplněním všech zeleninových salátů. Ředkvičky a ředkve jsou také vhodné pro výsadbu po česneku, jelikož rychle rostou a vy získáte koncem léta čerstvý zdroj vitamínů. Samozřejmě vám také ještě vyroste cukrový hrášek.
Většina zahrádkářů v srpnu zapomíná na tento klíčový krok při pěstování rajčat
Anebo proveďte výsev krycích rostlin, takzvané zelené hnojení. Zkuste třeba hořčičné semínko. Brzy hustě narostou zelené rostlinky, které na podzim posekáte a zaryjete. V srpnu či září můžete po česneku vysadit jahodníky a založit tak nový jahodový záhon, uvádí web IReceptář.
Střídání plodin
A nezapomeňte na střídání rostlin – to znamená, abyste příští rok na stejný záhon, na němž jste letos pěstovali česnek, nevysazovali žádné plodiny z rodu Allium. To znamená česnek, cibuli, pažitku, pórek. Ke střídání plodin vedou zejména tyto důvody: na záhonu není dostatek živin pro rostliny stejného rodu, navíc se vyhnete působení patogenů a škůdců. Střídání rostlin s nepříbuznými druhy naruší vývojový cyklus hub, bakterií a virů. O správném střídání plodin jsme na BydlímeÚtulně také před časem psali.
Napište komentář