Změny v povinném přiznání k dani z nemovitosti: Nově jej musí podat i ti, kterých se netýkalo

Fotografie: Depositphotos

Daň z nemovitosti se mění. Nově musí podat přiznání k dani z nemovitosti i někteří vlastníci garáží nebo pronajímatelé. Zjistěte, zda nepatříte mezi ně.

Vládní opatření, známá také jako „konsolidační balíček“, zasáhla od nového roku mnoho oblastí. Kromě dohod o provedení práce, zaměstnaneckých benefitů nebo DPH také daň z nemovitých věcí. Kdo musí nově podávat přiznání k této dani?

Podání přiznání k dani z nemovitosti

Podání přiznání k dani z nemovitosti se obecně týká těch, kteří v loňském roce nemovitost nabyli, změnila se velikost jejich nemovitosti nebo účel, jakým ji užívali. Počítá se vše, co platí k 1. 1. 2024, uhrazená daň pak platí na aktuální rok. Komu se nic neměnilo, daň by mu jako každý rok přišla vypočítaná domů složenkou. Ne však letos. Vlivem změn, které s sebou přinesl konsolidační balíček vytvořený vládou, je potřeba, aby si ji podali i další. A podle webu Peníze může jít až o 100 tisíc lidí.

Nová pravidla, nový způsob posuzování. Aby si nová pravidla pro výpočet daně z nemovitých věcí tzv. sedla, je zapotřebí, aby si ji podali i lidé, kteří by jinak nemuseli. Především jde o:

  • některé majitele garáží,
  • majitele budov, ve kterých se provozuje dětská skupinka,
  • lidi, kteří ubytovávají ve svém domě turisty
  • a další.

Nových pravidel je kolem čtyřiceti a k nalezení jsou na webu FinančníSpráva.

Odhlášení daně z nemovitosti ušetří tisíce Kč. Čas je do 31. ledna

Změny pro letošní podání

Nejzásadnější změnu představuje posuzování podle katastru nemovitostí. Právě hodnocení budov nikoliv podle toho, jak se reálně využívají, ale podle toho, jak jsou zapsané v katastru nemovitostí, přivede nejvíce nových žadatelů. Jde totiž o to, že pokud máte např. na katastru nemovitostí zapsanou garáž jako garáž, musíte za ni odvádět daň jako za garáž. A nezáleží na tom, že auto třeba vůbec nevlastníte nebo v ní máte klece s kanárky či uskladněné brambory na zimu.

Fotografie: Depositphotos

Změn je nicméně mnohem více. Daň se bude zvyšovat, jak jsme psali na BydlímeÚtulně. Někde přitom půjde až o 80% navýšení. Vzhledem k početným změnám se odpovědný úřad rozhodl posílit své infolinky, dále třeba posílá větší počet svých úředníků do terénu. Přiznání k dani z nemovitosti lze sice podat formou online, ale pokud si nejste jistí, můžete se obrátit na povolané úředníky. Čas máte do 31. 01. 2024.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]