Daň z nemovitosti 2024 jasně a přehledně: Majitelé si nově značně připlatí

Fotografie: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Konsolidační balíček s sebou přináší mnoho změn. Bohužel většina z nich se nesetkala s nadšením. Například majitelé nemovitých věcí si letos výrazně připlatí.

S příchodem roku 2024 můžete očekávat mnoho zásadních změn, které přináší takzvaný konsolidační balíček. Jedna z nich se týká daně z nemovitosti, v jejímž případě však nelze hovořit o změně pozitivní, ale spíše negativní. Vlastníci nemovitých věcí si bohužel připlatí, v průměru se totiž zvýší až o 80 %.

Co je daň z nemovitých věcí

Než se pustíme do samotné změny týkající se daně z nemovitosti, je potřeba si připomenout, co vlastně daň z nemovitých věcí vůbec je a koho se týká. Je potřeba rozlišovat daň z nabytí nemovité věci a daň z nemovité věci. Zdaňovacím obdobím je vždy kalendářní rok. Pokud jste v něm nemovitou věc nabyli a vlastníte ji k 1. 1., máte povinnost do konce ledna, tedy 31. 1. daného roku, podat daňové přiznání s povinností platby do 31. 5.

Pamatujte, že daňové přiznání se podává pouze jednou po získání nemovitosti. Poté následuje daň z nemovitosti, kterou má povinnost vlastník platit každý rok po vyměření finančním úřadem. Výjimkou jsou samozřejmě změny, které se nemovitosti týkají. Pokud došlo například k přístavbě nebo výstavbě domu na pozemku apod., je potřeba opětovně podat daňové přiznání jako v případě daně z nabytí nemovitosti, jak uvádí FinančníSpráva.

Změny v dani z nemovitosti

Co zřejmě většinu majitelů nemovitostí zajímá nejvíce, je, jak vysoká bude daň z nemovitosti. Faktem je, že v průměru se daň nově zvýší až o 80 %. Jedinou útěchou zůstává, že pokud poplatníkovi vznikne povinnost zaplatit více jak 5 000 korun, platbu si může rozdělit na dvě poloviny. První bude muset zaplatit do konce května, jak je zvykem, druhou do konce listopadu, což zmiňuje Deník. Důvod zvýšení daně je prostý, vláda se snaží navýšit příjmy do státního rozpočtu a snížit státní dluh.

finanční úředník
Fotografie: Freepik

Pokud vám není cokoli jasné, protože konsolidační balíček s sebou nese skutečně velikou spoustu změn, generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová uvedla: „Kvůli daňovým novinkám finanční správa posílila informační servis. Celý leden budou v úředních hodinách k dispozici konzultační telefonní linky ve všech krajích.“

Za nepovolené pálení listí hrozí pokuta. Překážkou může být i větrný den a chemikálie

Rok 2024 se zatím nese v duchu zdražování, vyšších daní, ale i vyšších cen za energie. Není žádným tajemstvím, že si za vytápění domácnosti letos připlatíme. Proto je dobré osvojit si některé triky, jak doma udržet teplo, o kterých jsme psali na BydlímeÚtulně, aby úroveň účtů za energie naopak klesala.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]