Za nepovolené pálení listí hrozí pokuta. Překážkou může být i větrný den a chemikálie

Fotografie: Depositphotos

Podzimní listí je pro mnoho zahrádkářů opravdovou noční můrou. Přitom existuje několik způsobů, jak s ním efektivně naložit, aniž byste riskovali, že dostanete pokutu.

Přestože pálení listí není žádným zákonem nijak zakázáno, musíte při této činnosti dodržovat určitá pravidla. Každá obec přitom může podmínky pro jeho pálení libovolně upravovat nebo jej na svém území zcela zakázat. Za neuposlechnutí vám v případě nepovoleného pálení listí hrozí podle webu Dům&Zahrada pokuta až 150 000 Kč.

Podívejte se na obecní vyhlášky

Spadané listí je žádoucí na zahradě určitým způsobem zpracovat a zlikvidovat a nenechat jej na místě ležet ladem. Při jeho pálení byste však měli postupovat opatrně. Nejprve si zjistěte, zda-li tuto aktivitu obec vyhláškou nezakazuje nebo nějak neupravuje, abyste se vyhnuli pletkám s úřady.

Kdy je možné listí pálit

Podle zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, lze pálit na otevřeném prostranství pouze suchý biologický materiál. Aby nedošlo ke znečištění ovzduší, nesmíte do ohně přidávat ani listy nebo větve, které byly ošetřeny chemikáliemi. Vyhnout byste se této činnosti měli také ve větrný den, který by mohl vést k nadměrné produkci kouře.

Jak postupovat při pálení listí

Podmínky, které upravují kdy a za jakých okolností lze pálit spadané listí, mají za úkol podle webu Veronica chránit nejen životní prostředí, ale i vás. Oheň byste měli rozdělat minimálně 50 m od hranice lesa a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Poblíž byste měli mít připravené hasicí pomůcky, kdyby došlo ke vzniku požáru. Důležitý je samozřejmě dohled zletilé osoby, jak jsme psali i dříve v článku na Bydlíme Útulně.

Vyvarujte se nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny v malém bytě

Fotografie: Василюк Олексій / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jak jinak spadané listí využít

Listí nemusíme jen pálit, na zahradě ho lze využít i mnoha dalšími způsoby. Velmi jednoduše jej lze přidat na kompost nebo z něj vytvořit mulčovací směs pro rostliny na vaší zahradě. Listí můžete také napytlovat a vyrobit z něj velmi výživné a účinné hnojivo připravené na další sezonu. Nebo nechat malou hromádku v zadní části zahrady pro živočichy, kteří by v ní mohli přezimovat.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]