Spadané listí ze sousedova stromu: Podle občanského zákoníku smí vlastník pozemku odstranit větve

Fotografie: Lystopad / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud vám vadí listí, které vám padá na zahradu ze stromu rostoucího na sousedním pozemku, můžete se bránit. Zjistěte, jaká jsou vaše práva a jaké máte možnosti.

Soužití se sousedy může být velmi poklidné a přátelské, nebo naopak divoké a plné napětí. K tomu často nepomáhají ani rostliny a dřeviny přerůstající hranici pozemku. Jak se s tímto problémem vypořádat, radí i internetový portál DomkyDelta. Způsob řešení těchto nepříjemností však vyplývá i z nového občanského zákoníku. I když se nejedná o příjemné čtení, doporučujeme každému se se základními právy a povinnostmi seznámit.

Snažte se se sousedem domluvit

Než se pustíte do ráznějších způsobů řešení, nejdříve souseda oslovte s prosbou o pravidelný úklid spadaných větví, listí a plodů z jeho stromu na vašem pozemku. Jak jsme psali již dříve v článku na BydlímeÚtulně, sami je jen tak odstranit nemůžete. Musíte napřed splnit určité kroky.

Co dělat, když se sousedem není řeč

Pokud se vám nepodaří najít společné přijatelné řešení, nezbývá vám než listí a plody sami uklízet, nebo se vydat jinou cestou. Úřady vám však nepomohou, protože se jedná o občanskoprávní spor, který mají pravomoc vyřešit výhradně soudci. Na úřady se lze obrátit v případě, že vás přes plot ruší nadměrný hluk, prach nebo jiné nepříjemnosti, o kterých jsme psali v dřívějším článku na BydlímeÚtulně.

Dokonce i Listina základních práv a svobod jasně říká, že sousedy nelze obtěžovat. Zároveň je potřeba dbát na ochranu životního prostředí. Konkrétně se jedná o článek 11 odst. 3: Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“ 

Sobecky odložené odpadky na chodbě si zaslouží pozornost sousedů. Pomoci může i domovní řád

větve stromu
Fotografie: Freepik

Co na to občanský zákoník

Pokud souseda na listí a další odpad upozorníte, ale nedočkáte se žádné nápravy, smíte vzít záležitost do vlastních rukou, jak potvrzuje web Zákony pro lidi, podle § 1016 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku: „Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.“

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]