Vyvarujte se nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny v malém bytě

Fotografie: Unsplash

Nová koupelna je snem každého, kdo rekonstruuje starší byt. Zjistěte, jaké jsou nejčastější chyby, které lidi při renovaci koupelny dělají a jak se jim vyhnout.

Problémem, se kterým bojuje většina lidí při renovaci koupelny, je prostor. I na malém prostoru se ale dá vybudovat koupelna, kterou Vám bude každá návštěva obdivovat a závidět. Malá koupelna může být útulna, ale zároveň i praktická. Jaké jsou jednotlivé kroky postupu a čemu se při rekonstrukci vyvarovat, abychom si ušetřili pozdější komplikace.

Dejte pozor na sousedy

Častým problémem jsou sousedé. K renovaci koupelny ve většině případů potřebujete jejich povolení, protože potřebné přerušení vody se bude týkat i jich. Je zbytečnou překážkou, pokud díky špatným sousedským vztahům od nich toto svolení k rekonstrukci nezískáte. Vyřizování se tak může protáhnout na měsíce. Hodně s tím může pomoci družstvo nebo výbor. Jedinou možností co nám zůstává je poznat dobře své sousedy a udržovat s nimi přátelský vztah.

Fotografie: Unsplash

Po vyřízení potřebného povolení k rekonstrukci je na řadě udělat si plán naší vysněné koupelny. Předtím, než se začne do místnosti kopat, je nutné mít rozmyšlené, co kde bude. V malém prostoru je nejideálnější řešení zvolit si jeden výrazný stylisticky prvek a ostatní dekor provádět dle něj. Pokud všechny dominantní prvky koupelny přiřadíme k jedné zdi, zajistí nám toto rozvržení snadnější stavbu a v místnosti bude více volného místa. V malém prostoru bude problém také osvětlení. Díky malému oknu sem bude prostupovat pouze minimum přirozeného světla.

Nikam nepospíchejte a vše mějte dobře promyšlené

Neméně náročným úkolem je také výběr dlaždic. Mějte na paměti, že nová koupelna s Vámi bude několik desítek let, nepodléhejte tedy aktuálním trendům. Pozor si také dejte na vhodný výběr barev a dekorací, některé barvy jsou obtížněji čistitelné a za pár let by se mohly jevit jako špinavé. Do koupelny je vhodné instalovat menší počet dlaždic větších, než dlaždice malé. Dodá jí to celistvější vzhled a způsobí Vám méně trápení během úklidu. Pro období chladu je v koupelně vhodné mít zavedení podlahové topení.

Fotografie: Unsplash

Při renovaci nikam nespěchejte. Zde se nejvíce uplatní pravidlo – dvakrát měř, jednou řež. Novou koupelnu Vám kvalitní řemeslník neudělá za týden. Na kvalitně odvedenou práci je potřeba si počkat. Připravte se na větší objem prachu, hluku a špíny. Před rekonstrukcí tohoto typu je potřeba také pečlivě zvážit, jestli je vhodné v takto rozbouraném bytě bydlet, obzvláště pokud máte malé děti. Většina lidí volí možnost jiného, provizorního bydlení a vrátí se raději zpět do čistého.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]