Pohádkové dřevostavby s jejich plusy i mínusy

Dřevostavby jsou krásné a mnohdy působí až pohádkovým dojmem. Upoutávají na sebe čím dál větší pozornost. Někdo jim nemůže přijít na chuť, přestože léta zkušeností jasně prokázaly, že jsou vhodnou a ekologickou alternativou za klasické stavby. 

Pokud přemýšlíte, zda dát přednost klasickému stavění či dřevostavbě, přečtěte si jejich plusy a mínusy. Třeba vám to usnadní rozhodování a najdete odpovědi na některé otázky.

Nevýhody dřevostaveb

  • Dřevo nedisponuje dobrými zvukovými izolačními vlastnostmi. Tudíž je při stavbě nutné počítat s řešením odhlučnění.
  • Je-li dřevostavba špatně navržená, může docházet ke kondenzaci ve stěnách, což způsobí vznik plísní. Dřevostavba zkrátka nedýchá.
  • Nevýhodou může být i hořlavost dřeva. V případě požáru hoří bezpochyby dřevo lépe než beton, tudíž dům ze dřeva lehne popelem. Tuto nevýhodu řeší protipožární opatření, jako jsou protipožární sádrokartony apod.
  • K dalším nevýhodám patří technické vlastnosti dřeva. Nemůžete čekat, že bude dřevěná fasáda za 25 let ve stejném stavu. Stejně tak, že po čase nezačnou vrzat schody a podlaha. Jako organický materiál dokáže dřevo reagovat na okolní změny vlhkosti a teploty, proto nelze očekávat tvarovou stálost.

Výhody dřevostaveb

  • Domy postavené ze dřeva jsou k životnímu prostředí mnohem ohleduplnější. Jedná se o vůbec nejpřirozenější materiál. Mimo základové desky se dům staví tzv. na sucho, tudíž lze stavbu realizovat kdykoliv během roku.
  • Flexibilita a variabilita patří mezi výhody dřevostaveb. Když se totiž rozhodnete v budoucnu pro nové okno či dveře, není v tomto případě problém. Žádné bourání již postavené zdi, prostě poměrně rychlé úpravy.
  • Výtečné tepelně izolační vlastnosti. Pokud si v dřevostavbě zapnete topení, je hned teplo a navíc si dům teplo dokáže i udržet.
  • Více místa pro sebe. Pokud srovnáme tloušťku nosných stěn s cihelnými domy, přijdeme na to, že na stejném půdorysu lze ušetřit několik metru čtverečních.

Obrázek: pixabay.com