Levná náhrada drahého WC bloku z obchodu. Mnohem účinnější bombičky do záchodu je možné udělat doma

Fotografie: Depositphotos

Na toaletě každý z nás tráví čas několikrát denně. Proto je potřeba, aby toto místo bylo nejen čisté, ale i voňavé. S tím vám mohou pomoci koule do toalety, které si dokážete sami vyrobit.

Toalety bývají považovány za místo v domě, kde se vyskytuje nejvíc špíny a bakterií. Je důležité věnovat pozornost jejímu pravidelnému mytí a dezinfekci. Aby byla vaše toaleta co nejdéle čistá a voňavá, nemusíte utrácet peníze za speciální přípravky, jež často bývají mnohem dražší, než jaké jsou jejich výrobní náklady. Čisticí koule do záchodu si můžete vyrobit jednoduše sami a potřebovat budete pouze suroviny, které máte doma.

Jak vyzrát na zápach z toalet

Abyste zabránili nepříjemnému pachu linoucího se z vašeho záchodu, často potřebujete víc než jen obyčejný osvěžovač vzduchu. Jednou z možností je do záchodové mísy umístit vonné nádobky s dezinfekčním přípravkem, který je do záchodu postupně uvolňován. Záchod tak zůstává déle čistý a voňavý. Díky tomuto postupu si jednoduše vyrobíte vlastní přípravek, a ještě ušetříte.

Co budete k výrobě čisticích koulí potřebovat

K výrobě těchto zázračných čisticích a vonných koulí budete potřebovat 3 polévkové lžíce pracího prášku, 1 čajovou lžičku zubní pasty s příchutí máty a 1 čajovou lžičku mycího prostředku na nádobí. Pokud chcete čisticí kuličky obarvit, můžete k tomu použít běžně dostupná potravinářská barviva. Pro dosažení příjemné vůně můžete přidat pár kapek éterických olejů. Nejvhodnějšími vůněmi jsou citron, eukalyptus, máta, jedle a tea tree.

Jak si vyrobit čisticí koule do záchodu

Příprava čisticích koulí je opravdu velmi snadná. Jednoduše smícháte všechny suroviny dohromady, dokud nedostanete hmotu, která je podobná plastelíně. Měla by být modulovatelná a mírně lepkavá. V případě, že je hmota příliš hustá, můžete ji naředit trochou mýdla. Pokud je naopak výsledná hmota příliš řídká, přidejte trochu pracího prášku. Po 10–20 minutách začne směs tvrdnout, takže byste s modelováním požadovaného tvaru neměli otálet. Jakmile máte kuličky hotové, položte je na papír a nechte je zcela uschnout.

Fotografie: Freepik

Výsledná barva kuliček se může vždy lišit podle toho, jaký mycí prostředek na nádobí jste použili. Některé přípravky v sobě již obsahují barviva. Kuličky pak jednoduše dáte do plastového zásobníku, který jste dříve i s kuličkama do toalety v obchodě zakoupili, a vložíte do WC mísy. Za pár dní zjistíte, že vaše čisticí kuličky mají mnohem delší životnost než ty kupované.

Výroba přírodních čisticích koulí do záchodu

V případě, že patříte k fanouškům přírodních čisticích prostředků, můžete vyzkoušet tento postup. Připravte si 20 g želatiny, 1 sklenici vody, 2 polévkové lžíce soli, 3 polévkové lžíce octa, 2 polévkové lžíce jedlé sody, 20 kapek libovolného éterického oleje a libovolné potravinářské barvivo (nemusí být). Želatinu pak jednoduše rozpusťte v teplé vodě a přidejte sodu a sůl. Pokud chcete kuličky obarvit, přidejte barvivo dříve, než do směsi přilijete ocet. Po octu sem za stálého míchání přilévejte olej. Jakmile se vám vytvoří modelovatelná hmota, vytvořte kuličky a ty dejte na 6 hodin do lednice.

Všechny vyrobené kuličky uchovávejte ve vzduchotěsném obalu nebo v uzavíratelném sáčku, aby se k nim nedostala vlhkost a nevyprchala vám veškerá vůně.

Zdroj: Homemadelovely

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]