Pokud je máte doma, nikdy se jich nezbavujte. 5 pokojovek spolehlivě nahradí čističku vzduchu

Fotografie: Depositphotos

Zbavit se jednoduchým způsobem nečistot i toxinů ze vzduchu, který doma dýcháme, je mnohem jednodušší, než byste si mysleli.

Příroda je mocná čarodějka a najdeme v ní lék na každý neduh. Pravda, že některé zázraky přírody na své objevení teprve čekají. To však neplatí o rostlinách, které si dnes představíme. Jejich blahodárný přínos pro naše zdraví i prostředí, ve kterém žijeme, je známý již po mnoho let. Každá z těchto rostlin má trochu jiné nároky na pěstování. Určitě vyberete alespoň jednu, která bude ta pravá pro váš domov.

Toulitka

Pochází z tropických oblastí jižní Ameriky. Vyniká svým výrazným červeným květem se žlutým hrotem. Listy jsou jako voskované a výrazně zeleně zbarvené. Kromě vysoce dekorativní funkce vám v interiéru pomůže pročistit vzduch. Dokonce si umí poradit i s bakteriemi, které mohou vyvolat alergii nebo astma. Svědčí jí vyšší vzdušná vlhkost, proto se hodí do kuchyní nebo světlých koupelen. Celá rostlina je mírně jedovatá, proto pozor na malé děti, aby ji neochutnávaly.

Africká sedmikráska

U nás známá jako paprskovka nebo modroočko. Existuje v mnoha barevných variantách a její květy připomínají kopretinu. Má ráda plné slunce, proto se jí bude dařit na prosluněném parapetu. Vyžaduje propustnou půdu, pravidelné hnojení i zálivku. Za vaši péči se vám však odvděčí svoji schopností pročistit vzduch. Mezi toxiny, které spolehlivě likviduje se řadí i trichlorethylen, což je škodlivý toxin, který je součástí rozpouštědel.

Aglaonema

Pochází z jihovýchodní Asie a je to velmi nenáročná pokojová rostlina. Roste v trsech a na listech se pyšní dekorativními zlato krémovými skvrnkami. Daří se jí i ve stínu, ale její listy budou bez světla méně barevně výrazné. Je velmi odolná proti škůdcům a vydatnější zálivku vyžaduje pouze přes léto. Dokáže pročistit vzduch prakticky v celém bytě a svou nenáročností je vhodná k pěstování i pro úplné začátečníky.

Chryzantéma

U nás velmi oblíbená rostlina s širokou paletou barevných květů. Má ráda světlo, proto ji pěstujte blízko okna. Tato malá rostlinka dokáže z ovzduší vyfiltrovat mnoho toxinů, včetně benzenu a amoniaku, které bývají součástí lepidel, plastů a čistících prostředků. Navíc se jí hmyz vyhýbá širokým obloukem. Mravencům, komárům ani mouchám se v její blízkosti opravdu dařit nebude.

Fotografie: Freepik

Chrastice rákosovitá

Řadí se mezi okrasné trávy. Její dlouhé zelené listy se světlým pruhem ozdobí každý interiér. Současně v ní však získáte i silného spojence v boji proti řadě nebezpečných toxinů. Poradí si i s benzenem nebo oxidem uhelnatým. Daří se jí ve vlhké propustné půdě a dobře snáší i polostín, můžete ji tedy umístit i do tmavších koutů místnosti. Ve volné přírodě se velmi rychle šíří, doma v květináči ji však udržíte snadno pod kontrolou.

Zdroj: BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]