Pokud vás trápí extrémní horka a nedaří se vám před nimi skrýt, zkuste některou z osvědčených rad

Fotografie: Freepik

Letošní léto je vskutku silné a teploty rekordně vysoké. Abyste jim alespoň na chvíli unikli, vyzkoušejte následující rady.

Zatímco v zimě se můžete zahřát další vrstvou oblečení nebo vytopit místnost, vyhnout se vysokým teplotám v létě bývá trošku větší oříšek. Většina lidí řeší horko pomocí otevřených oken a větráku, jiní si rovnou koupí klimatizaci. Ta bývá však docela drahá, stejně jako její následný provoz. Namísto toho můžete zkusit některou z následujících metod, která by vás nestála tolik peněz a přesto fungovala.

Fotografie: Unsplash

Použijte proti horku teplo

V létě můžete proti nepříznivému počasí bojovat stejným způsobem a příčinu vašeho trápení tak obrátit na svou stranu. Zkuste si tedy namísto studené sprchy dát teplou, čímž vytvoříte iluzi, že se vaše tělo nachází v horším prostředí, než je v okolí. Organismus se tak okamžitě začne ochlazovat a navíc vám pak pocitově bude připadat, jako by v místnosti bylo příjemně chladno. Podobně funguje i pití horkého čaje.

Fotografie: Flickr

Omezte provoz zahřívajících se spotřebičů

Byt dokáže pořádně vytopit i používání žehličky, trouby a sporáku. Tyto domácí spotřebiče se při používání pořádně zahřívají a tím předávají teplo i do okolního vzduchu. V místnosti tak rázem ještě více stoupne teplota, jíž se budete dlouho zbavovat. Zkuste tyto spotřebiče používat co nejméně, případně až na večer a ideálně v jiné místnosti, než v níž trávíte většinu dne a ve které nebudete poté spát.

Okenní fólie přijdou vhod

Každá vrstva mezi vaší místností a venkovním světem dokáže snížit množství tepla, které k vám proniká. Pokud tedy máte zaizolovaný dům, dvojitá plastová okna, nikde není otevřeno a přesto se vám zdá, že je v bytě příliš vysoké teplo, zkuste fólie. Nekvalitní a laciné kusy nijak nepomohou, tónovací fólie jsou však schopny sebrat až 50 % tepla proudícího zvenku a keramické odizolují klidně i 80 %.

Fotografie: Flickr

Je tomu tak v důsledku toho, že jsou tyto fólie navrženy tak, aby odrážely UV záření a sluneční paprsky. Tím zabrání nejen průchodu světla, ale především pak odkloní to záření, které přímo zahřívá povrch, na něhož dopadne. Fólie tak fungují mnohem lépe než zatažené závěsy, jejichž aplikací také zamezíte vnikání světla dále do domu, ale samy se přitom budou zahřívat. Investice do fólií tak stojí za zváženou.

Do rozprašovače si nalijte studenou vodu

Dalším z jednodušších triků na snížení teploty okolí je dodávání vláhy vzduchu v bytě. Pokud byste to však s vlhkostí přehnali, uděláte si z místnosti skleník, kde by bylo ještě větší teplo. Měli byste tak jen jednou za čas lehce osvěžit vzduch v okolí, aby se trošku ochladil. Pokud navíc budete stříkat z rozprašovače před zapnutý ventilátor, roznesete tak vláhu po celé místnosti a zajistíte, že se ochladí větší plocha.

Zdroj: GoodHouse

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]