Jak zvládnout vedro i bez klimatizace…

Během jara je počasí tak akorát. Není nám zima, ale také nám není vedro. Nicméně léto se kvapem blíží, a pokud vám ani letos nevyšlo na klimatizaci, nezoufejte. Naši předkové museli rovněž přežít ty největší vedra bez klimatizace. Pojďme se společně podívat, jak to dělali.

Zbytečně se neříká, že bez vody člověk nepřežije. Již staří Egypťané o tom věděli své. Jejich finta, jak bez újmy zvládnout vysoké letní teploty spočívala v namáčení ručníků či prostěradel do studené vody, které následně použili namísto přikrývky. Ne – nemějte obavu, že po vás chceme, ať provádíte stejné triky. I když občas to od věci není. Zchladit se tímto způsobem na terase/zahradě určitě není špatný nápad, pokud nemáte možnost skočit do bazénu.

Sprchujte se

Namísto studených zábalů si skočte pod studenou sprchu. Ale nedělejte tu chybu, že se neutřete. Ba právě naopak. Utřete se a oblékněte (do letního samozřejmě). Je prokázané, že když se utřete a obléknete, chladivý pocit vydrží déle. Používejte prodyšné materiály.

Nezavrhujte větrák

Ještě 20 let zpátky byl obyčejný větrák trhákem. Pak přišla klimatizace a on chudák ztratil na popularitě. Klasický větrák udělá docela velkou službu a zvlášť, postavíte-li před něj lavor s ledem. Ten bude pozvolna tát a větrák nabírat studený vzduch, který rozvíří po místnosti.

Čeho se vyvarovat?

Během léta, kdy teploty šplhají hodně vysoko, se vyvarujte dlouhého svícení, vaření a pečení. Jak je známo, veškeré elektrospotřebiče jsou zdrojem tepla a rozhodně to na komfortu nepřidá. Dejte přednost salátům z čerstvé zeleniny a šťavnatému ovoci, které osvěží.

Zastínění oken

Dalším trikem jak nepustit domů příliš hodně horka je zastínění oken, protože právě tudy prochází sluneční paprsky, které ohřívají interiér. Využijte tedy předokenní rolety nebo žaluzie i jinou stínící techniku dle libosti. V zimě izolují a ušetří vám teplo a naopak v létě ochladí interiér. Okna nechte otevřená, ať proudí vzduch, ale ne v tom největším vedru. Ideálně ráno a večer. Aby dovnitř nesálal horký vzduch.

Obrázek: pixabay.com