Mandarinková slupka je v domácnosti příliš užitečná na to, aby skončila v koši. Její místo je na okenním parapetu

Fotografie: BydlímeÚtulně

Slupky z mandarinek ihned po oloupání nevyhazujte. Existuje spousta způsobů, jak je v domácnosti využít. Mezi nejjednoduššími z nich je rozložit je na okenní parapet. 

Nejenže vám slupky z mandarinek mohou v domácnosti výtečně posloužit, šetrné nakládání s biologickým odpadem má navíc příznivý dopad na životní prostředí. Spoustu zbytků jídla můžete využít, přestože nemáte zahrádku. A pokud nemáte žádnou chuť tyto zbytky používat, jednoduše je přidejte na kompost. Než vyhodíte slupky mandarinek, chvíli počkejte. Nejenže dokážou ozdobit vaši domácnost, ale také vás zbaví jednoho nepříjemného problému.

Proč dávat slupky na okenní parapet

Kůru z mandarinek můžete nastrouhat a využít v kuchyni jako dochucovadlo při přípravě různých pokrmů. Můžete je ale také rozmístit na okenní parapet. Díky tomuto jednoduchému triku se můžete zbavit nepříjemných pachů a své domácnosti dodat příjemnou citrusovou vůni. Zvláště v zimním období většina lidí bojuje se zatuchlým vlhkým vzduchem v místnosti. A právě s tímto vám mohou slupky z mandarinek pomoct.

Pomocí častého větrání se můžete zbavit nahromaděné vlhkosti, pomocí citrusových slupek zase odstraníte nepříjemné pachy, které se v místnosti hromadí. Slupky mandarinek můžete umístit i na zapnutý radiátor a efekt bude ještě rychlejší a účinnější. Během chvilky se jejich vůně rozline celým vaším domovem.

Další tipy na využití mandarinkové kůry

Pomocí slupek z mandarinek můžete dodat vůni svému prádlu. Jednoduše slupky z mandarinek vysušte v troubě a následně jimi naplňte malé mušelínové sáčky. Ty pak vložte do šatních skříní nebo přihrádek s oblečením. Vaše oblečení tím získá příjemnou vůni. Stejný efekt budou mít i uvnitř trouby, kde dokážou pohltit a odstranit nepříjemné zápachy, které se uvnitř tohoto přístroje nahromadí. Můžete je vložit dovnitř i po skončení pečení a příjemná vůně se rozšíří celou místností.

Fotografie: Pixabay

Slupky z mandarinek můžete použít i k dochucení čaje. V tomto případě je ale doporučeno používat pouze bio mandarinky, které nebyly ošetřovány žádnou chemií, jež by se vám následně do čaje vylouhovala. Díky pár sušeným kouskům mandarinkové kůry získá váš čaj příjemný citrusový tón a nádhernou vůni.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]