Orchidejová elegance viditelná až z ulice: Hnojení a vzdušná vlhkost vytvoří ideální podmínky

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou oblíbené rostliny, které svou exotickou krásou fascinují mnoho lidí. Aby se jim dařilo, je potřeba jim zajistit správné podmínky.

Mnoho lidí si tuto krásku koupí v zahradnictví, protože nemůže odolat jejímu kouzlu. Orchidej vypadá zdravě, krásně kvete a nějakou dobu vás těší svými květy. Často se však stane, že poté, co květy opadají, se jí nedaří znovu rozkvést. Pokud také řešíte tento problém, možná vaše orchidej nemá optimální podmínky k růstu. Zjistěte, co jí možná chybí a jak ji podpořit v kvetení díky jedné obyčejné surovině.

Umístění a světelné podmínky

Aby se orchideji dařilo, musíte jí najít to nejvhodnější místo, kde bude mít přesně ty podmínky, které ke kvetení potřebuje. Orchidej vyžaduje hodně nepřímého světla, ale nesmí stát na přímém slunci. Nejvhodnější je tak umístění na parapetu západního nebo východního okna. Vhodná teplota by se měla pohybovat mezi 16–27 °C.

Zálivka a vlhkost

Orchideje vyžadují pečlivou rovnováhu v zálivce. Přemokření může vést k hnilobě kořenů, zatímco nedostatečné zalévání způsobí stres a brání kvetení. Nechte pěstební substrát mezi zálivkami mírně vyschnout (asi do 3 cm hloubky) a zajistěte také správnou drenáž, aby nedocházelo k podmáčení kořenů. Orchidej potřebuje také vzdušnou vlhkost, proto ji občas roste nebo v její blízkosti postavte misku s vodou.

Hnojení orchidejí

I orchidej občas potřebuje dodat živiny, které jí pomohou ke zdravému růstu a následnému kvetení. Můžete si koupit speciální hnojivo přímo na orchideje, ale službu udělají i domácí suroviny, jako je banánová nebo rýžová voda, jež dodají orchideji potřebné živiny. Na podporu kvetení pak můžete vyzkoušet obyčejnou kyselinu citronovou.

kyselina citrónová
Fotografie: Freepik

Jak hnojit kyselinou citronovou

Kyselina citronová podporuje vyvážené pH, které orchidejím vyhovuje. Obvykle se jim daří v mírně kyselých podmínkách a kyselina citronová je pomáhá udržet. Rozpusťte jednu lžičku kyseliny citronové v nádobě s vodou a květináč s orchidejí do ní na 30 minut ponořte. Poté nechte důkladně okapat. Citronovou lázeň jí dopřejte každých 4–6 týdnů.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]