Rostliny na vaší zahradě s vámi komunikují nejlépe, jak umí. Když jim porozumíte, bude vaše zahrada jen vzkvétat.
Zdravou, krásně kvetoucí a hlavně plodící zahradu touží mít snad každý zahradník. Klíčem k tomu ovšem nejsou jen základní znalosti o rostlinách (kde a jak je pěstovat), ale v první řadě je nutné umět jim porozumět. Rostliny s vámi totiž komunikují, a to nejlépe, jak dovedou. S jejich pomocí poznáte, zda-li nestrádají nedostatkem minerálů, zda mají k dispozici příliš či málo vody, nevyhovuje jim pH v půdě, nebo i to, zda mají dostatek slunečního záření.
Skvrny na listech značí problém
Hlavním způsobem, jak s vámi rostlina komunikuje, je její vzhled. Pokud neprospívá, nejčastěji se první příznaky objevují na jejích listech. Všimnete-li si na listoví většího množství skvrn žluté, rudé či hnědé barvy, může se jednat o poškození vlivem herbicidu – mikroskopické kapičky a výpary jsou totiž rozptylovány po okolí ošetřené rostliny i několik hodin po aplikaci herbicidu. Citlivější rostliny tak můžete neúmyslně poškodit.
Trpí-li rostliny nedostatkem některého prvku či minerálu, první změny můžete rovněž pozorovat na listech. Nedostatek dusíku se projevuje žloutnutím, které začíná na špičce listu a pokračuje středem až k řapíku. Deficit hořčíku se pak projevuje bílými svislými čarami po celé délce listu, přičemž někdy může být jeho špička zbarvená do fialova. Nedostatek fosfátů pak poznáte dle červenofialových okrajů listů, zejména pak na mladých rostlinách.
I nesprávné pH půdy poznáte podle listů
Většina půd má neutrální až mírně kyselé pH, přičemž pH 6,5 se obvykle považuje za „zlatý střed“. Pěstujete-li ovšem kyselomilné rostliny, mohou svoji nespokojenost s půdním pH vyjádřit zežloutnutím listoví, na němž zůstává zelené pouze žilkování. Naopak pokud pěstujete rostliny vyžadující zásaditější pH, můžete u nich pozorovat ztmavnutí listů do bronzova nebo fialové skvrny.
Jsou-li rostliny napadené nějakým škůdcem, obvykle jste ho schopni determinovat podle poškození, které rostlině způsobí – například houbové choroby (jako padlí) vytváří na listech bělavé povlaky. Jiné houby mohou na listech způsobit černě ohraničené skvrny. V případě, že zpozorujete díry či okus listů, je jasné, že máte co dočinění s (nejčastěji) hmyzími škůdci.
Všimli jste si, že vaše rostliny špatně prospívají? Možná jsou zakrslé, nebo menší, než by být měly. V tom případě je pěstujete v příliš suché půdě. Naopak zvadlé a zežloutlé rostliny jsou pravděpodobně přelité, respektive pěstujete je v zamokřené půdě. Rovněž rostliny, které nemají dostatek světla, mají tendenci prodlužovat stonky a často odmítají kvést. Ty, které mají světla přespříliš, mohou být popálené, vybledlé a svrasklé.
Zdroj: GardeningKnowHow