Postarejte se o své orchideje v parném létě správně, později se vám bohatě odmění. Vše ovlivní jedna změna v zálivce

Fotografie: Depositphotos

Pečovat o orchideje není tak samozřejmé, jak se může zdát. Zjistěte, jak byste se o ně měli starat přes horké letní měsíce, a zajistit si tak bohatá květenství.

Lidi, kteří nemají na okně ve své domácnosti orchidej, by šlo s trochou nadsázky spočítat na prstech jedné ruky. Orchideje jsou totiž dlouhodobě jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin, které (nejen) Češi pěstují. Je to hlavně pro jejich nádherné, syté a barevné květy, které vydrží zdobit interiér domácnosti po dlouhé měsíce. Aby vám vydržely krásné a zdravé i v parných letních dnech, pečujte o ně v souladu s několika pravidly. Ty vám zajistí, že orchideje neztratí květy, ani nesvraští listy.

Nároky pěstovaných orchidejí

Orchideje (Orchidaceae) jsou čeledí vytrvalých, jednoděložných rostlin, které mají svoji domovinu ve vlhkých tropických a subtropických deštných lesích. Většina druhů orchidejí žije na kmeni některého stromu a vláhu z okolí přijímá svými vzdušnými kořeny. Z prostředí, v němž roste, lze tedy snadno odvodit její základní životní nároky. Aby vám orchideje prospívaly, umístěte je na světlé místo bez přímých slunečních paprsků.

Nezapomeňte jim zajistit dostatek vláhy a občas je poprášit rozprašovačem. Rostliny rovněž vyžadují relativně stálou, spíš vyšší teplotu bez jakýchkoliv výkyvů (a to ani mezi dnem a nocí). Optimální pěstební teplota vzduchu je proto okolo 23 °C v létě a kolem 18 °C v zimě. Mezi druhy, které se v Česku nejčastěji pěstují, patří: phalaenopsis (můrovec), cymbidium (člunatec), cattleya (katleja), coelogyne (dutojazýček), dendrobium (stromobytec) a miltonia (miltonie).

Jak pečovat o orchideje přes léto

Aby vaše rostliny prosperovaly, musíte svoji péči vždy přizpůsobit aktuálnímu počasí. V parném létě se proto soustřeďte zejména na dostatek vláhy. Jednotlivé rostliny byste měli zalévat menším množstvím vody, avšak podstatně častěji. Vyvarujte se nicméně toho, aby orchideje tzv. stály ve vodě, uhnily by jim kořeny. Nejlepším způsobem, kterým jim dodáte dostatek tekutin, je položit květináč s rostlinou do vany a tak říkajíc ji prolít. Po několika minutách květináč z vany vyndejte, osušte a umístěte na běžné místo.

Fotografie: Pexels

Další možností je postavit květináč do mělké misky s trochou vody a nechat zeminu, aby vlhkost nasála. Pokud nechcete své orchideji ublížit, dbejte na to, aby měla zálivka pokojovou teplotu a nebyla znečištěná. Pro osvěžení rostliny můžete čas od času zvlhčit vzduch rozprašovačem. Dejte pozor pouze na to, aby se voda nedostala do listové růžice květiny, mohla by zplesnivět.

Jestliže chcete na svých orchidejích udržet nádherné květy, musíte rostlinu během letních měsíců pravidelně přihnojovat. Zdravá a vitální rostlina je rovněž odolnější vůči napadení škůdci. Z „domácích“ hnojiv můžete vyzkoušet to z banánových slupek. Slupky od banánu vložte do sklenice s litrem vody, kterou uzavřete, a 2 dny nechte odležet. Vzniklým hnojivem rostliny jednoduše zalijte.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]