Pozlacené šperky mohou udělat velkou parádu. Krásu jim uchová správná péče

Fotografie: Pixabay

Mnozí lidé nekupuje pozlacené šperky z přesvědčení, že se jejich krása brzy ztratí, jaksi vyblednou a drahá investice bude k ničemu. Většinou se samozřejmě jedná jen o produkty, které jsou ve skutečnosti vyrobeny z jiného kovu, ale jsou opatřeny tenkou vrstvičkou drahého kovu, aby působily luxusně.

Při nošení se ale tato vrstva velmi snadno ošoupá a výsledek už ani zdaleka není tak oslňující. Pokud se ale o tyto šperky budete správně starat, můžete výrazně prodloužit jejich životnost a krásný vzhled.

Pozlacené stříbro

Pozlacení stříbra je poměrně běžnou povrchovou úpravou. Díky tomu se mohou šperky prodávat dráž a působí samozřejmě luxusněji.  Zlacení je proces vytvoření galvanicky pokoveného povlaku. Jedná se o elektrochemický proces, který probíhá tak, že se šperk ponoří do speciálního roztoku, ve kterém se na jeho povrchu ukládá zlato.

Kolik zlata tam skutečně je

U zlacených šperků je tloušťka vrstvy zlata obvykle doslova milimetrová. Nejčastěji se používá 24karátové zlato, ale někdy i slitiny zlata, které ale nikdy nevypadají tak luxusně. Je jasné, že čím bude vrstva silnější, tím lépe bude odolná i proti oděru. Tím vyšší ale bude i cena šperku.

Fotografie: Pixabay

Jak zabránit opotřebení

Způsob, jakým se o své šperky staráte, je velmi důležitý. Umožní vám zachovat krásu pozlacených šperků a také zachovat jejich hodnotu do budoucna.

  • Před spaním, koupáním nebo mytím nádobí si šperky vždy sundávejte. Všechny tyto činnosti působí na povrch šperků velmi negativně a zbavují je jejich pozlaceného povlaku.
  • Uložte každý kus šperku samostatně do ubrousku nebo plastového sáčku a ten poté vložte do speciálních ochranných pouzder – tak zabráníte také zaprášení nebo jiným vlivům.
  • Při čištění pozlacených šperků byste měli být opatrní, nejlepší je použít speciální měkké ubrousky. Lze je zakoupit v klenotnictví a někdy také v lékárnách. Pomoci však mohou i domácí metody. Vezměte si rozkrojený citron nebo cibuli a touto šťávou můžete šperky potřít a pak jemně vyleštit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]