Také v prosinci vaše zahrada uvítá nezbytnou péči

Fotografie: Freepik

Pokud jste z různých důvodů nestihli veškeré podzimní práce na zahrádce, můžete ještě v prosinci ledacos dohnat. Za předpokladu, že není všude kolem bílo a neudeřili velké mrazy. Péči a kontrolu si zaslouží dřeviny, také můžete dodat rostlinám zimní vitamíny či vysít pelargonie.

Komu se nelení, tomu se zelení

I v zimě je možné mít na zahradě mnoho keřů, které budou kvést. Prosinec je období, kdy je můžete kontrolovat a pravidelně odebírat dřevité řízky. Díky tomu si je namnožíte a v následujícím roce bude zahrada o to bohatší.

Sněhová peřina vs. izolace

Dokud nepřikryje zahradu sněhová peřina, která rostliny chrání před umrznutím, je potřeba doplnit izolaci – k tomu poslouží suché listí, sláma, chvojí. Týká se to především citlivých rostlinek.

Ani sněhová peřina není úplnou výhrou, protože mnohdy může být velké množství sněhu na škodu. Mokrý a těžký sníh je potřeba setřást z větví stromků, aby nepolámal větve. Proto se jehličnany ještě před první sněhovou nadílkou svazují do kuželů a keříky se schovávají pod přístřešky.

I v zimě mají dřeviny žízeň

Opadavé stromky a keříky zpomalují po shození listů životní pochody, protože se voda prostřednictvím listů již neodpařuje, mají menší spotřebu. Nicméně stálozelené dřeviny potřebují vody více a za mrazů mohou trpět suchem. Proto pokud není zem ještě zmrzlá, dopřejte těmto dřevinám závlahu.

Zimním suchem trpí nejčastěji azalky, rododendrony a neopadavé listnáče. Jehličnany, jako jsou smrky a borovice bývají docela odolné.

Úžasnou podívanou dokáží vyčarovat květy okrasné kapusty, právě první mrazíky ji přimějí, aby se ukázala v celé kráse a vybarvila se.

Krmítka

Jsou to štěbetaví ptáčci, kteří vnesou do zimní zahrady dobrou náladu a tu pravou atmosféru. Proto na ptáčky v zimě rozhodně nezapomínejte. Sypte jim pravidelně do krmítka vhodnou potravu – zapomeňte však na zbytky z talíře a nezkonzumované vánoční cukroví!

Je skutečný požitek pozorovat za oknem z tepla domova vaši zahradu a ptáčky. Pokud vaši zahradu navštěvují i veverky, nezapomínejte ani na ně. O to živější a veselejší bude vaše zahrada i během zimy.