Dvířka od pračky je nutné otevírat a zavírat ve správný čas. Jinak hrozí i poškození a plíseň

Fotografie: Depositphotos

Dvířka od pračky nechávat otevřená, nebo zavřená, to je věčná otázka. V některých situacích je lepší si na otevřená dvířka pračky dávat pozor.

Praní, to je někdy věda. Každá pračka je jiná a moderní technologie má často více funkcí, než obyčejný člověk dokáže pochopit. Ale k tomu, jak nejlépe vyprat své prádlo, vám poslouží manuál ke každému spotřebiči, je jen třeba si ho pečlivě nastudovat. Ve většině případů se zde také dočtete, že dvířka u pračky s předním plněním by měla zůstat po praní otevřená. Přesto byste i na tuto věc měli dávat pozor.

Péče o pračku je důležitá

Aby vaše prádlo bylo krásně čisté a svěží, je samozřejmě potřeba jej pravidelně prát, správně roztřídit a také používat vhodné prací prostředky. K tomu všemu je však nutné pravidelně pečovat o spotřebič, který může být důvodem, proč vaše prádlo po praní stále zapáchá nebo na sobě nese staré skvrny. Jakmile se nebudete o pračku řádně starat, vaše prádlo nikdy nebude dokonale čisté, jak je uvedeno na webu GoodHouseKeeping.

Všude se dočtete, že je nutné zkontrolovat veškerá zákoutí bubnu, vyčistit filtr, udržovat gumové těsnění bez plísně a samozřejmě nezapomínat ani na přihrádku pro prací prostředek a aviváž. Po veškeré údržbě pak nechat otevřená dvířka spotřebiče, aby se vlhkost vyvětrala a netvořila se plíseň. Ta může být nejenom zdrojem zápachu, ale následně i způsobovat různé zdravotní potíže, jak zmiňuje web HouseDigest.

Zacházení s pračkou ovlivňuje délku její životnosti. Roli hraje i množství prádla a prášku

Ke dvířkům od pračky se chovejte ohleduplně

Někdy však narazíte i na rady opačné, tedy že je lepší dvířka zavírat. Obvykle je jako problém zmiňováno přetížení pantů a možné poškození dvířek. Prostým ponecháním dvířek otevřených se jistě panty nepoškodí, ale je pravda, že kdybyste je pravidelně zatěžovali, například byste přes ně přehazovali mokré ručníky s cílem je takto sušit, pantům by to nemuselo dělat dobře. A pokud by někdo nedopatřením kopnul nebo vrazil do otevřených dvířek, mohlo by je to také poškodit. Riziko rozvoje plísně v uzavřené pračce je však jistě vyšší.

žena pere
Fotografie: Freepik

Nejlepší proto bude po dokončení pracího cyklu prádlo co nejdříve vytáhnout a pověsit a dvířka nechat několik hodin otevřená, aby uvnitř pračky mohl cirkulovat vzduch a došlo k jejímu vysušení. Poté můžete dvířka přivřít, aby dovnitř stále mohl vzduch, ale nebudou už tolik trčet do prostoru. Jak pečovat o pračku, aby déle vydržela, jsme již psali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]