Pračka jako nová. Vyčistěte ji pomocí účinné domácí metody

Kdy jste se naposledy rozmysleli, že si vaše pračka zaslouží důkladné vyčištění? Budete-li odpovídat upřímně, podle statistik je velká šance, že se přiznáte k tomu, že svou pračku nečistíte vůbec. Ani v těch nejpořádkumilovnějších domácnostech nepatří tahle aktivita na seznam pravidelných úkonů při úklidu. A je to velká chyba, protože špatně udržovaná pračka může ohrožovat vaše zdraví.

Bakterie, houby i plísně

Všem třem se ve špinavých pračkách daří. Bakterie sice můžete zabít při praní na osmdesát, ale většinu času pravděpodobně perete na nižší teploty, a tak se jim v bubnu daří. Vlhké a teplé prostředí svědčí také houbám a plísním, které jsou obvykle schopné přežít i praní studenou vodou. Pokud má vaše prádlo po vyprání kromě vůně pracího prášku ještě lehký nepříjemný odér, na vině je právě špatná čistota pračky.

Jednoduchý švédský recept

Čištění a dezinfekce pračky by byla celkem dřina, kdyby nebylo švédského deníku Expressen. Ten přišel nedávno s jednoduchým návodem, díky kterému může každý pračku udržovat v čistotě bez zbytečné námahy. A to nejlepší na něm je, že potřebujete jen trochu času a tyto čtyři věci:

  • vodu
  • kyselinu citronovou
  • kyselinu askorbovou
  • tablety do myčky nádobí

Postupujte systematicky

Švédové jsou od přírody systematičtí a na celém postupu je to znát. Nejprve začněte s nádobou, do které běžně dáváte prací prášek. Pokud na ní zrakem nebo čichem najdete jakoukoli nečistotu, pečlivě ji vydrhněte. Pak nalijte do bubnu 6 litrů vody, smíchejte pytlík kyseliny askorbové s polovinou pytlíku kyseliny citronové (obě koupíte v běžném supermarketu) v horké vodě a nalijte je do bubnu také. Pračku pusťte na dlouhý program s předpírkou, praním i ždímáním. Navolte nejvyšší možnou teplotu, což by u většiny praček mělo být 90 °C.

Po doběhnutí programu pračku otevřete a vyčistěte filtr. Pak filtr vraťte na místo, do bubnu vložte šest tablet do myčky a znovu pusťte se stejným programem a teplotou. Mezitím pračku očistěte z vnějšku. Nakonec program znovu spusťte, znovu se šesti tabletami. Až doběhne, můžete se pokochat čistotou své pračky.

Fotografie: Freepik