Praktické tipy na záchranu rostlin při žloutnutí jejich listů

Rostliny vypadají v interiéru úžasně a přispívají k útulnější atmosféře i čistšímu ovzduší. Ovšem jedná-li se o zdravé, silné rostliny. Péče o ně nemusí být vždy jednoduchá a stává se, že některé listy mohou hnědnout nebo žloutnout. Společně se dnes podíváme, co vše tento problém může způsobovat, a také, jak tento problém vyřešit.

Rostlina potřebuje více vody

Jednou z věcí, které mohou způsobit žloutnutí či dokonce hnědnutí listů je to, že rostlině chybí vláha. Pokud zaléváte květinu shora a máte třeba úzký a vysoký květináč, mohou kořeny žíznit, protože se k nim nedostane dostatek závlahy. Je vhodné zjistit, jaký způsob zálivky je pro kytku lepší. Zda nalévat vodu do misky nebo zalévat shora. Existují květiny, kterým mohou hnít listy, když zaléváte shora. Tudíž i způsob zalévání hraje v péči o kytky velkou roli.

Rostlina je přelitá

Opakem toho, že kytka vyžaduje více vody, může být její přelévání. A opět – nenechte se zmást. Shora může být půda suchá, ale kořeny mohou hnít a být přemočené. Zvlášť, nemáte-li v květináči žádnou drenážní vrstvu. Udělejte snadný test. Postavte pod květináč papírovou utěrku a nechte ji tam do následujícího dne. Jestliže je kytka zespodu promočená, bude papírová utěrka nasávat přebytečnou vodu. Zůstane-li suchá, můžete být klidní a vaše kytka nestojí ve vodě. A bude-li utěrka mokrá, vyměňujte ji pravidelně za novou/suchou, pomůže vám zbavit se přebytečné vody. Dělejte to tak dlouho, až zůstane suchá.

Rostlina se stále aklimatizuje

Pokud jste se někdy stěhovali, pak asi víte, že i vám někdy chvíli trvá, než se aklimatizujete. Kytky to mají stejně. Pokud jste právě koupili novou rostlinu nebo ji přestěhovali z ložnice do obýváku, může být zmatená a stále se aklimatizuje. Také je možné, že ji nové stanoviště nesvědčí. Možná potřebuje více světla nebo stojí v průvanu? Zkuste rostlině dodat živiny a zmírnit její stres. Pokud ani to nepomůže, najděte ji místo, kde se ji bude líbit více.

Není voda, jako voda

Rostliny bývají na vodu citlivé a často je viníkem hnědých a žlutých listů voda z vodovodu. I rostlina je velmi citlivá na chemikálie a minerály, které se často vyskytují ve vodě z kohoutku. Zkuste zalévat převařenou a vystydlou vodou, filtrovanou nebo úplně nejlépe dešťovou vodou. Tu můžete chytat i na okenní římse či balkoně, pokud nemáte zahradu.

Další možné příčiny

  • Hodně ostrého světla

  • Nedostatek světla

  • Kytka stojí v průvanu

  • Rostlině chybí živiny

  • Napadení škůdci

Jak situaci řešit?

Nyní, když máte obecnou představu o tom, co by mohlo způsobovat žloutnutí či hnědnutí listů vaší milované fauny, je důležité, abyste se postarali o žluté listy, než začnete implementovat novou taktiku péče. A tím, že se o ně postaráte, máme na mysli se jich zbavit. Jejich šance na opětovnou zeleň, jsou téměř nulové.

Poškozenou plochu listu nebo celý list odstraňte, pokud je úplně hnědý. To umožňuje rostlině nasměrovat svou energii na nový zdravý růst. Někdy to bohužel znamená, že po určitou dobu budete mít místo kytky naháče. Ovšem pamatujte, že 30% listů musí na kytce zůstat, tudíž někdy je nutné stříhat tyto listy postupně.

Takže sáhněte po ostrých nůžkách a pusťte se do stříhání. Mezi jednotlivými výstřižky nezapomeňte vždy otřít čepele. U hnědých nebo žlutých špiček odstraňte pouze hnědou nebo žlutou část. Ne vždy je nutné ufiknout celý list, záleží, jak moc je list poškozen, a také, o jakou rostlinu se jedná. Některým listům střih nesvědčí. U zcela hnědých listů stříhejte co nejblíž základny.

Na závěr: Já jsem měla takto hnědé listy avokáda. Postupně jsem ostříhala téměř všechny listy a do půl roku vypadá jako královna domácích rostlin s novými, silnými a krásnými listy. Problém byl – nahoře sucho, dole mokro. Test papírovou utěrkou odhalil problém a ostříhání listů jen prospělo. Zalévat jsem začala dešťovou vodou. Rostlina krásně prospívá.