Všestrannost alobalu v domácnosti: Odpudí hmyz, odstraní mastnotu nebo naostří nůžky

Fotografie: Wongx / Public domain

Hliníková fólie je pomocníkem nejen při skladování potravin a vaření. Díky jejím specifickým vlastnostem ji můžete využít i k mnoha jiným praktickým účelům.

Alobal nechybí v žádném kuchyňském šuplíku a slouží především jako fólie k uchování potravin nebo při pečení a grilování. Jeho kovové vlastnosti i schopnost odrážet světlo však můžete využít i za hranicemi vaší kuchyně. Dokáže odradit škůdce, poslouží jako brousek nebo drátěnka. Podívejte se na několik chytrých nápadů, jak využít alobal v domácnosti.

Ochrání vaši spíž

Alobal je skvělým pomocníkem při odpuzování nejrůznějšího hmyzu. Jeho reflexní vlastnosti totiž odrazují hmyz, který by se chtěl pustit do vašich uskladněných potravin. Zmačkejte několik kousků alobalu do tvaru kuliček a umístěte je do spíže mezi potraviny. Mravenci i moli se odrazů světla zaleknou a hliníkovým kuličkám se zdaleka vyhnou.

Naostří nůžky

Nůžky jsou díky svému tvaru obtížně brousitelné a naostřit je pomocí brousku na nože může být komplikované a většinou se to nepodaří. Vezměte si proto kousek alobalu, několikrát jej přehněte, aby byl silnější a poté jej nastříhejte nůžkami. Čepele nůžek se při stříhání alobalu naostří a budou zase jako nové.

Čištění pánví i grilu

Alobal má vynikající abrazivní vlastnosti a je to dobrá alternativa k ocelové vlně nebo abrazivním čističům. Všude, kde se potřebujete zbavit odolných a připálených skvrn použijte kus zmačkaného alobalu a připáleninu s ním vyčistěte. Můžete jej použít k čištění pánví, hrnců, ale i roštů na zahradním grilu. Fólie si poradí s odolnými skvrnami, zároveň však nepoškrábe čištěný povrch.

trhání alobalu
Fotografie: Freepik

Ochrana před mastnotou

Alobal můžete použít jako ochranu na sporák. Jednoduše ustřihněte kus potřebné velikosti a položte ho na sporák. Vystřihněte díry na hořáky a můžete vesele vařit. Jakmile se alobal více ušpiní, jednoduše jej vyměníte za nový. Stejně tak jím můžete vyložit i spodní část trouby. Alobal zachytí všechnu mastnotu a nečistoty a ušetří vám práci při úklidu.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]