Alternativní využití alobalu v kuchyni. V nouzi nahradí pokličku a také výborně plní roli drátěnky

Fotografie: Holger.Ellgaard / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Hliníková folie je v kuchyni naprosto vynikajícím pomocníkem. Dá se s ním krásně péct nebo do něj balit potraviny. A jako srolovaná koule je také perfektním čističem.

Tím však jeho uplatnění ani zdaleka nekončí. Následující přehled dalších využití alobalu může vypadat dosti neobvykle, nicméně vám značně usnadní život. Jakmile totiž tyto vychytávky jednou vyzkoušíte, už to nejspíše nebudete chtít nikdy dělat jinak. Některé z postupů se už dříve staly hitem internetu, jako například srolovaná koule místo drátěnky, další mohly naopak snadno zapadnout. Zůstaneme i u pečení a vaření, jen možná trochu jiným způsobem, než bysta nejspíš čekali.

Jak vytvořit poklici na všechno?

Alobal se hodně spojuje s grilováním. Ukazuje se ovšem že je velmi nápomocen i při samotném vaření, konkrétně smažení. Nebudete si ho moci vynachválit hlavně při přípravě omelet, tento trik se dá ovšem aplikovat při jakémkoli vaření na pánvi. Nejdříve však jedna otázka? Máte doma pokličky, které můžete aplikovat na všechny hrnce? Případně rovnou na každou pánev? S největší pravděpodobností to tak není, že? Klid, přichází řešení.

Poklici na každou pánev má málokdo (pokud nebyla součástí nákupu), protože je to často zbytečné. Stačí však uříznout kus alobalu správné velikosti a položit jej přes okraj. Naprosto plynule se adaptuje na každý tvar i vnitřní obsah a poklici tak nahradí. Je však třeba poznamenat, že takové opatření nedává vždycky smysl. V některých případech před tím varuje i samotný recept, protože pokrm může ztratit svou křupavost či další vlastnosti.

Správná volba pánve

S pánvemi se v kuchyni pojí ještě jeden problém, konkrétně špatná volba podle druhu pokrmu. Mnoho lidí tak smaží všechno na jednom kusu. Kromě potíží při samotné přípravě není ani výsledek nikdy ideální. Ano, například pánve s nepřilnavým povrchem využijete prakticky na všechno od klasických řízků po minutky, masa v omáčkách či zeleninu. Zvládnou i volská oka, palačinky nebo nejrůznější kombinace.

pánev volské oko
Fotografie: Pixabay

Něco zcela jiného je ovšem na místě v případě steaků. Na ně je ideální litinová pánev. Díky svým akumulačním vlastnostem dovede litina celou pánev správně rozpálit, současně umí vařit úsporně i při velmi nízkých teplotách. Nepřilnavá je přirozeně, při správném zacházení vám vydrží prakticky věčně. Někdy je problém s kompatibilitou s indukčními plotýnkami, dneska už však existují i modely pro tyto sporáky. Případně to vyřeší podložka.

Asijská kuchyně a wok

Bez woku se mezi asijskými kuchařkami prakticky neobejdete. Speciální pánev je navržena pro vaření stylem stir-fry, tedy čínskou kulinářskou techniku. Během ní se všechny ingredience smaží za stálého míchání v hluboké pánvi připomínající kotlík v malém množství velmi horkého oleje. V posledních letech se tato metoda rozšířila i do zbytku světa. Jde o velmi rychlý způsob, který zachovává výživové hodnoty zeleniny i křupavost.

Zdroj: Gotowanie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]