Praktický průvodce pěstováním orchidejí pro začátečníky

Orchideje jsou právem označovány za jedny z nejkrásnějších květin, není tak divu, že je mnoho z nás touží zkusit pěstování orchidejí. Sehnat je není v dnešní době problém, orchideje koupíte v každém květinářství i supermarketu. Problém bohužel často spočívá v tom, že rostlina, která byla při nákupu obsypána krásnými květy, nám během několika týdnů opadá a znovu kvést se jí nechce.

Dnes vám proto přinášíme praktické rady, které se vám při pěstování orchidejí budou zcela jistě hodit.

Několik základních informací o orchidejích

Orchideje jsou tak zvané epifytické rostliny, žijí ve větvích stromů a dalších rostlin, které používají jako podpěru. S orchidejemi se v přírodě můžeme setkat na všech kontinentech kromě Antarktidy. Existuje jich tak téměř třicet tisíc druhů. Každý druh má své vlastní preference, proto je důležité seznámit se s požadavky konkrétního druhu, který máme doma.

Nikdy neodstraňovat vzdušné kořeny

Orchideje dávají přednost lehké, vzdušné a velmi propustné půdě. Speciální substrát na pěstování lze zakoupit v květinářství, ale můžete si jej vytvořit i sami. Kromě běžných kořenů mají orchideje i zvláštní vzduchové kořeny, ty by se neměly nikdy odstraňovat. Rostlině slouží k zachycení a sběru vody a k připojení ke kmenům stromů v přirozeném prostředí.

Správné umístění

O orchidejích je známé, že vyžadují hodně světla, na druhou stranu jim ale vadí přímé slunečné paprsky. Nejlepší je rostliny umístit na okenní parapety orientované východním či západním směrem. Pokud jde o teplotu, nejvhodnější je stálá teplota okolo dvaceti stupňů Celsia, na noc můžete rostlinu přemístit do místnosti o pět stupňů chladnější, pomáhá to ke stimulaci květů. Nikdy by ale teplota neměla klesnout pod deset stupňů.

Zalévání orchidejí

Naprostá většina lidí se při pěstování orchidejí dopouští jedné chyby, která souvisí se zaléváním, orchideje zaléváme příliš a navíc je necháváme stát ve vodě. To ale není správně. Obecně se doporučuje orchideje zalévat přibližně jednou za deset dní a to tak, že rostlinu silně zalijeme a poté přibližně za hodinu vylijeme přebytečnou vodu z misky. Pro orchideje je důležitá i kvalita vody, ideální je zalévání dešťovou či měkkou vodou. Pokud máte doma vodu tvrdou, před zalitím se vyplatí ji převařit.

Květy

Pro to, aby orchideje kvetly, je také důležité jejich pravidelné zaštipování. Doporučuje se rostliny pravidelně zaštipovat pokaždé, když jim odkvete poslední květ, a to v místě třetího pupenu od základu klasu. Ukazuje se, že orchidejím ke květu pomáhá stimulace banánovou slupkou či česnekem přidanými do zálivky. Jednou za rok je také vhodné orchideje přesadit. Vhodné je používat speciální květináče z průhledného plastu, které jsou měkčí, a nezpůsobují přílišný tlak na kořeny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]