Podzimní procházky jsou kouzelné chvíle naplněné šustícím listím a záplavou teplých jasných barev. Můžete si je zpříjemnit sběrem kaštanů, které pak doma využijete.
Přestože se dny zkracují a teploty klesají k bodu mrazu, přináší podzim spoustu hřejivých chvil. Ať už chladné dny prohřeje chvilka teplého sluníčka nebo nekonečná záplava nádherně zbarveného listí, či sběr šípků a dalších lesních plodů, je na podzim na co se těšit. Nasbírané kaštany můžete použít jak k výrobě dekorací nebo tvorbě her pro děti, tak i při běžné činnosti, jako je praní. Můžete využít vlídných podzimních dní a vyměnit prací prostředky za tuto přírodninu.
Proč jsou kaštany vhodným pracím prostředkem
V kaštanech je obsaženo značné množství látky saponinu, která je přírodním pracím prostředkem a pěnidlem. Saponin dokáže z povrchu oblečení účinně odstranit mastnotu, špínu a další nečistoty. Abyste mohli kaštany k praní využít, je třeba nejprve saponin z kaštanů uvolnit. Je to ale velmi jednoduché a výsledek stojí za to. Navíc ušetříte na kupovaných pracích prostředcích.
Co budete k přípravě prášku z kaštanů potřebovat
Nejdříve je potřeba kaštany nasbírat. Vezměte si s sebou velký koš nebo pytel a vyrazte na procházku. Je třeba nasbírat 4–5 kg kaštanů. Doma si poté připravte kladivo, kuchyňskou utěrku, vysoce výkonný mixér, velkou zavařovací sklenici, plátýnko na cezení, dvě menší skleněné nádoby a pečicí papír. Celkově vám doba přípravy včetně sběru a sušení zabere 1–2 dny.
Jak vyrobit kaštanový prací prášek
Jakmile máte kaštany nasbírané, naberte hrst kaštanů a zabalte je do kuchyňské utěrky. Silně do zabalených kaštanů udeřte kladivem a rozlámejte je na menší kousky. Tyto kousky následně vložte do mixéru, rozmixujte je najemno a vzniklou hmotu rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem. Plech s kaštany vložte do trouby a nechte směs sušit přibližně osm hodin. Plech můžete položit i na okno s přímým a teplým slunečním světlem. Ovšem v tomto případě zabere sušení celý den.
Usušený prášek přesypte do zavařovací sklenice a zavřete víkem. Takto ho můžete skladovat neomezeně dlouho. Uchovávejte ho na bezpečném místě mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Důkladně také vyčistěte veškeré pomůcky, které jste při zpracování kaštanů použili, protože obsahují toxiny nebezpečné pro lidi i zvířata.
Jak používat kaštanový prášek pro praní
Abyste s kaštanovým práškem mohli prát, přichází na řadu uvolnění saponinové látky. Alespoň 30 minut před tím, než budete prát, smíchejte 3,5 polévkových lžic kaštanového prášku s ⅔ šálku horké vody. Výslednou směs přelejte do menší skleněné nádoby, ze které odlijte ⅓ šálku na vyprání jedné pračky. Zbytek směsi můžete skladovat v lednici až po dobu jednoho týdne. Nepřipravujte příliš velké množství, pokud víte, že je nestihnete zpracovat.
Dejte kaštany do plátěného sáčku
Pokud se vám nechce trávit čas s výrobou kaštanového prášku, můžete vyzkoušet jednodušší variantu. Kaštany rozkrájejte nebo rozdrťte na menší kousky a vložte do plátěného pytlíku. Pytlík pak jednoduše vhoďte do bubnu se špinavým prádlem. Tato metoda ovšem není tak účinná jako praní s kaštanovým pracím práškem a odstraní pouze mírné znečištění.
Kdy kaštanový prací prášek nepoužívat
Stejně jako další přírodní prací prostředky je i v tomto případě nevhodné používat ho při praní dětských látkových plen a dalšího dětského oblečení, které je silně zašpiněné. Pokud chcete v kaštanovém prášku vyprat bílé oblečení, přidejte perkarbonát sodný.
Zdroj: Genialne