Bohatou úrodu brambor zajistí účinné překrajování před výsadbou. Klíčem je i podélný řez

Fotografie: Depositphotos

Výsadba brambor obnáší nákup speciálních sadbových odrůd, jež jsou dražší než ty konzumní. Překrajování brambor vám může přinést menší výdaje a větší výnosy.

Jestliže chcete vypěstovat dostatek brambor na celou další sezonu, musíte si sadbových brambor pořídit nemalé množství, a to už bude něco stát. Dá se však ušetřit, když budete hlízy před výsadbou překrajovat. Je vyzkoušeno, že nakrájené brambory produkují více hlíz než brambory celé, i když budou mít stejný počet klíčků, jak uvádí web Cpykami.

Překrajování brambor před výsadbou

Zda překrajováním sadbových brambor docílíte vyšších výnosů, záleží hned na několika faktorech. U některých odrůd sadbových brambor se při překrajování výnosy zvýší, kdežto jiné nejsou vůbec ovlivněny. Výsledky pokusu shrnuje web SimplifyGardening a k nejdůležitějším faktorům řadí: druh brambor, velikost původní hlízy, techniku řezu a vzdálenost hlíz při sázení.

Budete-li se držet uvedených návodů, nejenže si zajistíte maximální možnou sklizeň, ale zabráníte plísním a hnilobě, na něž jsou z pochopitelných důvodů řezné plochy brambor náchylné. Nezbytné je, abyste řeznou plochu brambory nechali nejprve „zhojit“, tzn. nechte brambory trochu zaschnout. Jen tak zamezíte pronikání plísní a bakterií do hlíz a také tvorbě hniloby.

Shrnutí nejdůležitějších faktorů

  • Velikost vysazované hlízy – pokud vysázíte příliš velké brambory, které vytvoří i 12 klíčků, byla by výsadba příliš hustá a brambory by neměly dostatek živin pro normální vývoj. Nové hlízy budou malé, anebo se nevyvinou vůbec. A proto hlízu, která je větší než vajíčko, zkuste překrojit. Na jednom kousku totiž stačí čtyři až pět klíčků. Poznámka: rané odrůdy mívají více výhonků (natí), pozdní méně.
  • Řez na polovinu by měl být podélný a nikoliv příčný – tak nejlépe zajistíte rovnováhu a rovnoměrnost oček.
  • Na vzduchu nechte zaschnout řezné rány, aby do poraněné hlízy nemohly vstupovat bakterie, plísně, hniloba a škůdci. Řeznou ránu můžete po zaschnutí (minimálně 24 hodin, ale raději déle) potřít dřevěným popelem smíchaným s trochou vody. Podobnou službu vykoná i jemná vrstva síry na řezné ploše.
Sadbové brambory
Fotografie: Pixabay
  • Pokud budete chtít krájet brambory na více kousků, přesvědčte se, že mají robustní očka s růstovým potenciálem. Takto překrájené brambory nechte zasychat delší dobu – jsou příliš obnažené, a tudíž náchylnější k chorobám a napadení škůdci. Hlavní výhodou tohoto způsobu překrajování brambor je snížení nakupované sadby.
  • Vzdálenost jednotlivých hlíz by se měla pohybovat mezi 40–50 cm. Hustší výsadba není žádoucí, rostliny by si konkurovaly a navzájem si odebíraly živiny.

Šikovně uskladněné brambory vydrží až do jara. Bude se jim dařit i v temném sklepě při nízké teplotě

Předklíčení brambor

Kromě překrajování brambor můžete zvýšit výnosy tím, že brambory před sázením necháte předem naklíčit. Půda je na jaře ještě poměrně chladná, klíčení by trvalo dlouho a některá očka by možná ani nevyklíčila. Kdežto u předklíčení v optimálních podmínkách jednak vidíte, co sázíte, jednak se urychlí růstový cyklus. Jak dále ošetřovat vysázené brambory, se můžete dočíst na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]