Šikovně uskladněné brambory vydrží až do jara. Bude se jim dařit i v temném sklepě při nízké teplotě

Fotografie: Blonder1984 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jak dlouho uskladněné brambory vydrží, záleží na jejich odrůdě a podmínkách, které jim zajistíte. Snažte se co nejvíce přiblížit k těm doporučeným.

Zkušeným pěstitelům jistě není třeba radit, jak brambory na zimu dobře uskladnit. Možná jste se však poprvé rozhodli zásobit se větším množstvím brambor, třeba kvůli příznivé ceně, a chcete, aby vám vydržely co nejdéle a zachovaly si své nutriční hodnoty. Ideálním místem pro uskladnění brambor je podle webu Deccoria dobře větraný tmavý sklep. Brambory se však dají uskladnit i v zemi.

Uskladňujte je v bedýnkách

Jak radí zkušený pěstitel v Receptáři prima nápadů, než brambory uskladníte, nechte je nejprve přibližně dva týdny „vydýchat“ v místnosti s teplotou kolem 17 °C. Brambory v této době pustí přebytečnou vlhkost, a budou tak méně náchylné k plesnivění. Nenechávejte brambory v plastových ani jutových pytlích. Přesypte je do dřevěných nebo plastových bedýnek, které mají otvory nebo větrací průduchy, aby se vzduch mohl dostat i ke spodní vrstvě.

Poté brambory uložte do tmavého sklepa. Teploty by se měli pohybovat kolem 4–5 °C. Sklep by měl být také dobře větraný. Pozor na světlo, kvůli němuž se v bramborách tvoří zelené části s jedovatým solaninem. Při vyšších skladovacích teplotách mohou brambory začít klíčit a chuťově sládnout. Brambory můžete uskladnit také v kuchyni v tmavé spíži. Podrobné tipy, jak skladovat kupované brambory, se dozvíte na iRecptáři.

Brambory můžete i zakopat na zahradě

Pokud nemáte vhodný sklep, ale máte zahradu, můžete brambory uskladnit i v zemi. Vykopejte asi metr hlubokou jámu v šířce 50 cm. Na dno položte ochrannou síť nebo větve, abyste je ochránili před hlodavci. Poté do jámy vložte silnou vrstvu slámy a na ni vysypte brambory. Následně je opět zakryjte vrstvou slámy a vše zasypte zeminou tak, aby tvořila kopeček.

Šikovné skladování jablek zajistí, že vydrží minimálně až do jara. Pomůže i dostatečné proudění vzduchu

brambory v bednách
Fotografie: Freepik

Brambory by také neměly ležet ve vyšší vrstvě než 60 cm a rozhodně byste neměli uskladňovat brambory sklízené za mokra nebo po dešti. Pokud zvolíte dobrou odrůdu vhodnou ke skladování a poskytnete bramborám optimální podmínky, vydrží v perfektním stavu po dobu 5–8 měsíců.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]