Pod pojmem sukulent si většinou představíme rostliny, které jsou typické pro pouštní a polopouštní oblasti s nedostatkem vody. To je pravda, neboť jde o rostliny, které mají výjimečnou schopnost zadržovat ve svých listech či stonku vodu, ale poslední dobou se jedná také o velmi oblíbené rostliny, se kterými se lze setkat v našich domovech. Zde jsou navíc nejen velmi zajímavou a nevšední dekorací, ale mnohé z nich mají také léčivé účinky.
Sukulenty a kvalita ovzduší
Jednou z prospěšných vlastností sukulentů pro náš domov je, že jsou v porovnání s ostatními rostlinami velmi účinné z hlediska odstraňování nejrůznějších škodlivých látek a toxinů ze vzduchu. Účinně odstraňují i látky, jako je benzen či amoniak. Proč tedy investovat například do drahých čističek vzduchu, když stačí pořídit si domů několik sukulentů, a vzduch bude rázem mnohem čistší a zdravější.
Kromě toho, že sukulenty vzduch čistí, ho rovněž i zvlhčují, během fotosyntézy totiž uvolňují skrz póry v jejich listech malé množství vodní páry. A z lékařského hlediska je vždy lepší mít doma vzduch trochu vlhký, neboť příliš suchý vzduch v místnostech může být příčinou nejrůznějších problémů, jako například bolest v krku či suchá pokožka.
Sukulenty a léčivé účinky
Sukulenty se po mnoho tisíciletí používají také v léčitelství pro své léčivé vlastnosti, pomáhají zejména při kožních problémech a také potížích s trávením. Nejznámějším sukulentem s mnoha léčivými vlastnostmi je zejména aloe vera. Šťáva z aloe vera se stala populárním nápojem, který má mnoho prospěšných účinků na zažívací soustavu.
Gel aloe vera se používá hojně při kožních problémech, například ekzému, a je součástí také celé řady kosmetických přípravků. Juka, jako další známý sukulent, se používala k léčbě nejrůznějších zranění a také artritidy. Důvodem je obsah saponinů a další antioxidantů, které pomáhají zmírňovat zánět a zmírňují rovněž bolest kloubů. Zajímavý výsledek vyšel na základě studie, která zkoumala koncentraci lidí při práci, bylo totiž zjištěno, že pokud máte na vašem pracovním stole sukulent, zlepšuje to vaše soustředění, pozornost a produktivitu.
Sukulenty jako chutné občerstvení
Již jsme zmínili konzumaci aloe vera, zejména ve formě nápojů. Konzumovat lze ale i mnohé další sukulenty, například juku či některé druhy kaktusů, jako je opuncie. Plody opuncie neboli česky nopálu, lze konzumovat syrové i různě upravované. Nejčastěji jsou součástí džusů a džemů, ale přidávají se i do různých cukrovinek či čajových směsí. Pokud jde o juku, konzumovat lze její květy i plody. Z plodů se navíc vyrábí také mouka. Podobné využití má i kaktus saguaro, z jeho dužniny se připravuje džem či víno, ze semen se mele mouka.
Sukulenty a stres
Péče o rostliny obecně je jedním ze způsobů, jak se zbavit stresu. Bylo zjištěno, že péče o rostliny pomáhá snižovat krevní tlak, uklidnit se a zbavit se stresu nahromaděného z mentálních úkolů, které jste během dne museli splnit. Výhodou sukulentů je, že v porovnání s ostatními pokojovými rostlinami jsou nenáročné a péče o ně nevyžaduje žádné specifické znalosti.
Fotografie: Freepik