Vhodný způsob pěstování orchidejí pro všechny, kterým doma nekvetou a rádi by s tím něco udělali

Fotografie: Freepik

Po odkvětu zůstala orchidej zelená, ale nekvete? Rozhodně není čas na její vyhození do smetí nebo na kompost. Zkuste zjistit, proč vaše orchideje nekvetou a pomocí jednoduchých metod zase nastartovat jejich kvetení.

Orchideje patří mezi oblíbené květiny žen, protože jejich velké a krásné květy zpříjemňují bydlení a zdobí okna parapetů. Jsou chloubou úspěšných zahradnic, které ví, jak o tyto překrásné květiny pečovat a zajistit jejich krásný vzhled. Někdy se však orchidejím nedaří, chřadnou nebo dokonce hnědnou a hlavně nekvetou, zkuste zjistit proč a vrátit je zase na parapet v plném květu!

Orchideje vyžadují trpělivost

Je pravdou, že v obchodech kvetou orchideje vždy a za všech okolností, zatímco doma tomu tak není. Orchideje, stejně jako ostatní květiny, mají různé fáze. V případě, že orchidej odkvetla, nastala u květiny klidová fáze. Povětšinou kvetou orchideje v domácím prostředí na jaře, v období od února do května. Po odkvětu je nutné dát květině dostatečné množství živin, aby se opět stimulovalo kvetení, pomůže speciální hnojivo na orchideje, které se rozmíchává do zálivky. Nová poupata se pak mohou začít tvořit také na podzim, kdy teploty na parapetu v blízkosti okna klesají.

Phalaeonopsis jsou citlivé na teploty

Orchideje jsou na teploty vzduchu i vody citlivé, proto věnujte už při nákupu pozornost, do jaké skupiny kupované květiny patří, zda jim vyhovují nižší teploty nebo naopak vyšší. V případě chladnomilných orchidejí totiž kvetení nastává s příchodem podzimu v době, kdy jsou noci chladnější. V interiéru, kde je stálá a vysoká teplota, se těmto druhům orchidejí nemusí dařit. Přesuňte proto tyto druhy raději na balkon, kde budou vystaveny chladnějšímu počasí.

Milují světlo, ale ne sluneční záři

Dalším důležitým faktorem pro orchideje je světlo. Milují dostatek světla, proto se jim daří na parapetech, ale nejsou pro ně vhodná místa s přímým slunečním zářením. V tom případě přesuňte květníky dále od okna. Vhodnější jsou parapety nebo balkon směrované na východ nebo západ s teplotami mezi 20-25 °C. Dále je dobré:

  • zamezit kolísání teploty o +/- 2 °C přes den a o 7 °C mezi nocí a dnem,
  • zajistit vyšší vlhkost vzduchu (60-80 %),
  • nechat přístup čerstvého vzduchu.

Dbejte na správnou zálivku

Máte rádi nohy v mokru? Ne? Vaše orchideje také ne, se zálivkou proto opravdu opatrně. V přirozeném prostředí rostou orchideje v tropech na stromech ve výšce a z toho důvodu tvoří vzdušné kořeny. Je proto zapotřebí, abyste květinám zajistili průhledný květník. Vlhkost přijímají primárně ze vzduchu o vyšší vlhkosti. Obdobně k nim přistupujte i doma, v případě zálivky je vhodnější volit ponor do odstáté nebo dešťové vody jednou za 2-4 týdny s ohledem na sezónu.

Fotografie: Freepik

Na listy s houbičkou

Orchideje jsou poměrně nenáročné na péči, dokonce zřídkakdy jsou vystaveny řádění škůdců, ale milují vlhkost a čisté listy. Vhodné je ošetření listů pomocí houby nebo jejich osprchování. Dávejte pozor na květy, aby se k nim voda nedostala.

Pravidelně přesazujte

Každé 2-4 roky je dobré rostliny po odkvětu přesadit a poskytnout jim nový substrát. Při přesazování odstraňte původní substrát z kořenů, staré a poškozené kořeny odřízněte, tím uvolníte kořenový bal a umístěte jej do čerstvého substrátu, po přesazení zahnojte. Nádobu vybírejte průhlednou a ve velikosti s ohledem na objem kořenového balu. Při přesazování také odstraňte staré a suché oddenky.

Podle barvy listu zjistíte stav rostliny

Stále orchidej nekvete? Na vině je světlo. Podle barvy listů snadno zjistíte, jak se rostlině daří. Při tmavě zelených listech trpí nedostatkem světla, naopak při světlých barvách je světla příliš mnoho. Při zahnědnutí nebo načervenalých tónech byla rostlina vystavena přímému slunečnímu záření, proto jí přesuňte do polostínu.

Pečlivě vybírejte při nákupu

Při rozhodování o koupi orchideje buďte nároční a pečlivě rostlinu před zaplacením zkontrolujte. Především prozkoumejte stav kořenů, měly by být sytě zelené a nepříliš mokré. Vybírejte rostliny s dostatkem pupenů, abyste si užili kvetení na parapetu. O typu kupované orchideje si zjistěte maximum informací, abyste věděli, kdy bude květina kvést nebo naopak odpočívat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]