Jak správně nabrousit kuchyňský nůž, aby řezal jako nový

S tupým nožem se v kuchyni pracuje velmi těžko. Proto máme vždy po ruce brousky. Pro nakrájení zeleniny musíte vyvíjet spoustu úsilí a o mase ani nemluvíme. Ukončete váš boj s potravinami s tupým nástrojem. Mějte váš nůž vždy řádně nabroušený. Nejlépe toho docílíte za pomocí brousku.

V dnešním článku jsme si pro vás připravili seznam těch nejlepších, které vás zaručeně nezradí. Navíc s nimi můžete brousit nejen nože, ale i nůžky, dýky a další čepele.

Na velikosti záleží a u brousků obzvlášť

Předtím, než vyrazíte na nákup, měli byste zvážit pár věcí. Jinak riskujete, že zakoupíte produkt, který vám ve výsledku nebude vyhovovat. Na prvním místě byste měli zvážit velikost a délku. Menší brousky delší nože nenabrousí. Porovnejte jejich velikost a nekupujte brousek, který je vyloženě malý, pokud chcete brousit dlouhou čepel. Pokud chcete brousek na všechny čepele, kupte minimálně 20 cm dlouhý brousek. Jaké druhy brousků můžete koupit? Jsou 4 hlavní druhy.

  • vodní
  • keramické
  • olej
  • diamantové

Jak název napovídá, tak vodní brousek budete muset před použitím namočit do vody. Tyto kameny jsou většinou nejoblíbenější díky jednoduchému použití a snadné dostupnosti. Mají ale jednu velkou vadu. Opakovaným použitím se rychle opotřebují právě kvůli vystavením vlhkému prostředí. Vydrží vám tak jen pár týdnů.

Fotografie: Pixabay

Zvolte ten nejlepší pro vás, poměřte cenu a kvalitu

Keramické brousky ty vodní předčí ve výdrži. Najít ale opravdu kvalitní kus není nic jednoduchého. Kvůli pevnému materiálu bude tento brousek v dobrém stavu i po mnoha letech. Navíc ho nemusíte téměř nijak zvlášť udržovat. Jediným mínusem tohoto produktu je to, že není zrovna nejlevnější.

Některé brousky musíte ošetřit olejem předtím, než s nimi začnete nože brousit. Díky tomu vám to půjde lehce a od ruky. Navíc to, že na brousek opakovaně nanesete olej, mu nijak neublíží. Vydrží tedy mnohem déle než brousek, který musíte před použitím namáčet do vody.

Hvězda mezi brousky

Pokud chcete opravdu ten nejlepší z brousků, shánějte se po brousku z diamantu. Jsou opravdu kvalitní a brousí se s nimi jedna radost. Budou vám sloužit roky bez toho, aby se opotřebovaly. Bohužel ale budete muset sáhnout hluboko do kapsy, jde totiž o nákladný produkt. Garantujeme vám ale, že pokud investujete, nebudete se už v životě muset shánět po jiném.

Úvodní Fotografie: Calivalley

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]