Nevyužívaná stodola prošla obdivuhodnou přestavbou. Mladí manželé z Česka se o ni postarali sami

Fotografie: McGhiever / Creative Commons / Attribution 4.0

Stará stodola bez využití chátrala, a tak jí mladí nápadití manželé dali nový účel. Vytvořili v ní společenský prostor s moderním nádechem.

Když se řekne slovo rekonstrukce, majitelům domů se protočí panenky, zatímco řemeslníci si mnou ruce. Nikoliv ale v tomto případě. Mladí manželé z Česka se s vervou pustili do rekonstrukce staré stodoly sami a udělali z ní místo, kde se snoubí staré s novým.

Stodola jako obytný prostor

Dříve měly stodoly jasný účel. Sloužily ke skladování sena, nářadí, ustájení zvířat či uložení úrody. Málokterá původně hospodářská budova je ale dnes takovým způsobem využívaná. Čímž vyvstává otázka, co s prázdným prostorem?

Stodoly mají své kouzlo. Často se v nich odráží jejich historie, mnohdy sahající i několik stovek let nazpět. Právě jejich stáří jim ale bývá i k tíži. Potřebují rekonstruovat citlivě a kompletně. Rozhodnutí, jak k takové přestavbě přistupovat, záleží nejen na rozpočtu, ale také na tom, v jakém stavu celá stavba je. Pokud však má zachovalé základy a solidní střechu, určitě se vyplatí dát takovému místu šanci – podobně, jako to udělali jistí mladí manželé.

Rozsáhlá rekonstrukce domu z roku 1960 dopadla na výbornou. Po proměně je téměř k nepoznání

Nová podoba svépomocí

Stodola navazovala na domov manželů, a proto se rozhodli, že z ní vytvoří společenský prostor s barem a posezením. Vzhledem k tomu, že nebylo zamýšlené, aby byl prostor využitelný během celého roku, nemuseli řešit například izolaci. Dominantním prvkem stavby se pak stala prosklená stěna s dveřmi, která nahradila původní dřevěná vrata. Podobně jako v případě bydlení v goticky zařízené jeskyni, o níž jsme psali na BydlímeÚtulně, bylo hlavním záměrem získání co nejvíce přirozeného světla.

Manželé se do rekonstrukce stodoly pustili svépomocí, díky čemuž udrželi rozpočet pod kontrolou. I s odbornými pracemi, které museli komunikovat s profesionály, je tak transformace hospodářské budovy vyšla na necelých 270 tisíc korun. Jak ale manželé sami uznávají pro web Deník, významně jim pomohlo to, že stodola měla pouze osm let starou střechu. Nebylo tak nutné ji opravovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*