Starý dům po dědečkovi byl podle jeho okolí odsouzený k demolici. Muž ho proměnil v luxusní domov

Fotografie: RomanM82 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Přestavba starého domu, který získala rodina z dědictví po dědečkovi, byla náročným projektem. Bylo totiž nutné změnit skoro všechno.

Tentokrát vám v rámci rekonstrukcí starých domů představíme Jacka Shellyho z Irska. Ten zdědil po dědečkovi dvě stě let starý a zchátralý dům v irském Mullinahone. Jak díky svým manuálním schopnostem a vynalézavosti Jack stavbu proměnil a vytvořil z ní velkolepé sídlo, můžete zhodnotit sami. A nejen to. Některým z vás třeba Jackův projekt poslouží jako inspirace a dodá vám energii k obdobnému počinu.

Dědictvím byl zchátralý dům

Jackův dědeček koupil nemovitost v roce 1959 a žil v ní se svou rodinou. Jackův otec, jeho pět sourozenců a jejich rodiče tedy vyrostli v domě bez izolace, s okny s jednoduchým zasklením a s pouhými dvěma ložnicemi. Když dědeček ve věku 89 let v roce 2010 zemřel, dům zdědil Jackův otec a trvalo nějaký čas, než od něj Jack získal povolení stavbu zrekonstruovat. Dům bez údržby mezitím deset let chátral a byla by se z něj stala naprostá ruina, píše web ViraliVideo.

Jackův realizační plán však byl jasný a nebál se do něj vložit jak peníze, tak vlastní invenci, a hlavně práci. Chtěl budovu nejen opravit a zmodernizovat, ale také ji zapojit do podnikání formou pronajímání na Airbnb, uvádí se na webu HomeHacks. Na realizaci svého záměru měl rozpočet 30 tisíc euro, což je přibližně třičtvrtě milionu korun. Před započetím rekonstrukčních prací bylo zapotřebí celý dům vyklidit. S tím pomáhal Jackovi otec a zbavovali se postupně všeho, co nebylo v domě zapotřebí. A to bylo opravdu skoro všechno, včetně likvidace původních oken.

Starší žena v nouzi po příchodu domů nevěřila vlastním očím. To, co provedli sousedé, ji dohnalo k slzám

Videozáznamy na sítích

Své konání Jack průběžně natáčel a zveřejňoval na sociálních sítích. Sledovanost byla obrovská; lidi totiž zajímalo, jak se Jackovi a jeho otci přestavba starého domu bude dařit. Někdo byl možná jen zvědavý, ale někteří lidé hledají na internetu inspiraci. Chtějí se přesvědčit, zda rekonstrukce lze realizovat jen vlastním přičiněním, jaké jsou náklady a jak příbytek bude nakonec vypadat. A tak Jack dokumentoval celou rekonstrukci a videa na sítě vkládal. Celé zveřejnění vedlo i k tomu, že měl Jack objednanou řadu rezervací ještě předtím, než byl dům dokončen.

Šikovné ruce nade všechno

Většinu práce prováděl Jack sám. Odbourával a řezal kusy zdí, rozbíjel beton, ale i stará okna. Zkrátka, ať šlo o práce likvidační nebo následně stavební a zařizovací, do všeho se s vervou pustil. Vsazoval nová okna, vytvářel izolaci. Odbornou pomoc si sjednal jen na vodoinstalaci a elektrikářské práce. Při některých činnostech byla zapotřebí i těžká technika, jako buldozer a motorová myčka. I tyto práce prováděl zkušený a zdatný řemeslník vlastními silami, případně s pomocí otce a kamarádů.

Ani zvenčí nenechal Jack budovu ve starém kabátě. Špinavou fasádu nastříkal šedou barvou, jiným šedým odstínem také střechu. A vsadil nové vstupní dveře v tmavém růžovém odstínu, což šedý vzhled domu výrazně oživilo. Jen o dokončení projektu a termínu pronajmutí na Airbnb měl Jack mylnou představu. Člověk si totiž neumí přesně stanovit čas, dokud se do samotného díla nepustí.

Při každé jednotlivé činnosti může dojít ke zdržení, neboť se objeví skryté problémy. Ale tak už to u přestaveb starých domů zkrátka chodí. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o jiné rekonstrukci v Irsku. Tentokrát to bylo poblíž Dublinu a majitelé vytvořili zcela moderní rekreační objekt ze staré stodoly.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*