Prevence proti zaschlým kapkám na skleněných dveřích sprchového koutu a jejich odstranění

Zaschlé kapky na skle sprchového koutu dokáží pokazit celkový dojem, i když je koupelna čistá a pěkně zařízená. Věčný boj s nimi není vůbec snadný. Naštěstí existují možnosti, jak se těm mrškám bránit, a také, jak se jich zbavit, pokud už na vašem skle jsou.

Nejčastěji se k jejich odstraňování bezprostředně po sprchování používá stěrka na sklo, ale ruku na srdce, koho bavilo po každém sprchování stírat sklo. Proto vám přinášíme v dnešním článku i jiné možnosti, jak s touto nepříjemností zatočit.

Před pořízením sprchového koutu

Odborníci většinou každému radí, aby si při pořizování sprchového koutku pořídili sklo s plastickými vzory nebo pískováním, jelikož se jednotlivé kapky částečně ztratí. K mání jsou zdrsnělé povrchy s různými vzorky: puntíky, proužky. Nicméně hladké čisté sklo je mnohem elegantnější a působí v interiéru lépe. Proto se mnoho lidí raději vydá do boje s kapkami a pořídí si hladký typ skla.

Tvrdost vody

Nechte si změřit jak tvrdou máte doma vodu, podle toho máte dvě možností, jak kapky, které časem vytvářejí vápenitý povrch eliminovat. Jednou z možností je filtr a druhou změkčovač vody. Případně zvolit obě možnosti, jak filtr, tak změkčovač.

Prevence

Pokud máte úplně nový sprchový kout, pak se vyplatí investovat do speciálního přípravku, kterým se sklo natře/vyleští. Na povrchu se vytvoří ochranný film, kapky pak stečou po něm dolů a nezůstanou na skle. Cena tohoto přípravku není nijak drastická (cca 350 Kč) a rozhodně se tato koupě vyplatí.

Jak na neposlušné kapky

  • Pokud jste prevenci nějak nevychytali a máte na skle sprchového koutu kapky, pak máte několik možností. Buď koupit v obchodě výrobek přímo určen na odstranění vodního kamene a kapek ze skla anebo zkusit starý dobrý ocet nebo citron. Obojí funguje, ale chce to trpělivost a mnohdy i opakování.

  • Do rozprašovače dejte šťávu z několika citronu a aplikujte na sklo. Případně místo citronu totéž zkuste s octem. Jestliže se vám bude zdát, že to u vás moc neúčinkuje, přidejte k citronu či octu ještě jedlou sodu. Na slabé vrstvy můžete roztok naředit vodou. Na silnější usazeniny smíchejte ocet a sodu bez vody. Nechte 10 až 20 minut působit a měkkým kartáčkem vydrhněte.

  • Ovšem pozor na chromové povrchy, těm kyseliny ani alkohol obsažený v některých přípravcích nesvědčí.

Na závěr: Pokud se vám nepovede sklo dokonale vyčistit, můžete hned postup ještě zopakovat, případně si jej zopakujte ještě jednou v týdnu. Jakmile budete mít sklo umyté, vytřené do sucha, aplikujte trochu citronového oleje a vyleštěte. Pomáhá to, aby se kapky na skle nezachytávaly. Citronový olej aplikujte pravidelně.

Obrázky: showerenclosuresuk, stuff