Češi vymysleli geniální fintu, se kterou je čištění knoflíků sporáku otázkou pár vteřin

Fotografie: Depositphotos

Knoflíky sporáku je zapotřebí čistit stejně často jako hořáky a volnou plochu. Saháte na ně při vaření a nečistoty z nich by se mohly dostat do jídla.

Při mytí sporáku ne vždy dojde na vyčištění knoflíků. A přitom ty jsou stejně tak znečištěné jako plocha sporáku. Jsou zastříkané mastnými skvrnami, na ně se nabalí nějaké ty další nečistoty a mohou se tam usadit i bakterie. A na sporákové knoflíky saháte rukou dnes a denně. Přišel tedy nejvyšší čas je vydrhnout. Je jasné, že se do toho nikomu nechce – pro jejich tvar se přece jen nečistí úplně snadno. A tak si pokaždé řeknete: „Až příště.“

Knoflíky sporáku a jedlá soda

Kdybyste chtěli použít komerční prostředky, které obsahují chemické přísady, bylo by vyčištění knoflíků jednoduché. Nastříkali byste na ně pěnu a nechali ji nějaký čas působit. Čím silnější chemický přípravek budete mít, tím snadněji nečistoty setřete. Jenomže mnoho z vás se již přiklání k ekologickému přístupu nejen v domácnosti, ale i celkovému životnímu prostředí, a tak vám kupované prostředky nevyhovují. A navíc jsou příliš drahé.

Pro vás je tu tedy tip, jak knoflíky sporáku vyčistit s tím, co máte doma. Nebude vás to stát nic a efekt bude skvělý. K čištění mastných knoflíků u sporáku bez použití chemie můžete využít několik přírodních metod. Jednou z nich je použití sody bikarbony čili jedlé sody, která je známá svými čisticími a odmašťovacími schopnostmi. Stačí, když navlhčíte zubní kartáček, namočíte ho do sody a budete jemně vtírat do knoflíků krouživými pohyby.

Vyčistí troubu bez sebemenší námahy: Tablety do myčky jsou 10x efektivnější než drahé prostředky

Přitom věnujte zvláštní pozornost všem záhybům. Nechte působit několik minut a poté znovu vyčistěte kartáčkem, radí web LaTerrazzaMonGardino. Buď omyjte vlhkým hadříkem, nebo vlhčeným ubrouskem pro hygienu v domácnosti.

V hlavní roli hořčičný prášek

Další možností je použití hořčičného prášku. A protože někteří z vás třeba nevědí, co to vlastně hořčičný prášek je, tak pár slov o něm. Vyrábí se samozřejmě z hořčičných semínek – ta se nejdříve usuší a poté se velmi jemně rozemelou. Prášek má bílou, žlutou, béžovou či hnědou barvu. Aroma má výrazné – voní poněkud hořce a při ochutnání je štiplavý. Je užitečný v kuchyni, při úklidu i pro lidské zdraví, uvádí se na webu Stale.

Celková hygiena v kuchyni je nezbytná
Fotografie: Pixabay

Vezměte 100 ml horké vody, přidejte 1 lžíci hořčičného prášku a vymíchejte do hladké pasty. Tu naneste na knoflíky sporáku a nechte 10 minut působit. Pro zvýšení účinku můžete přidat trošku jedlé sody. Pak dočistěte vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Na zažloutlé části plastových knoflíků můžete uplatnit peroxid vodíku nanesený na vatový tampon. Kromě čisticích vlastností působí i dezinfekčně.

Uvedené metody jsou nejen účinné, ale také šetrné k životnímu prostředí i vašemu zdraví. Pro dlouhodobé udržení čistoty je doporučeno čistit knoflíky po každém použití sporáku, čímž předejdete usazování mastnoty a ušetříte čas při budoucím úklidu. U sporáku je nutné čistit pravidelně i úporné mastné usazeniny v troubě. A jak na to, jsme na BydlímeÚtulně rovněž popsali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*